Znieczulenie zewnątrzoponowe

Znieczulenie zewnątrzoponowe
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Znieczulenie zewnątrzoponowe stosowane jest nie tylko w trakcie porodu, ale podczas wielu innych zabiegów. Jednak to właśnie wykorzystanie takiej anestezji przy rodzącej, budzi największe obawy przyszłej mamy.

Na czym polega?

Znieczulenie zewnątrzoponowe, to nic innego jak podanie leków z grupy centralnie blokujących określony układ nerwowy, poprzez ich iniekcję na dowolnym odcinku kręgosłupa. Taka metoda znieczulenia musi być wykonywana poprzez anestezjologa, w warunkach sterylnych, z użyciem odpowiednich narzędzi chirurgicznych. Znieczulenie zewnątrzoponowe stosuje się podczas wykonywania zabiegów, najczęściej dolnych części ciała lub podczas porodu, aby uśmierzyć ból rodzącej kobiety.

Poród bez bólu

Wiele kobiet bardzo silnie odczuwa skurcze, które często blokują całą akcję porodową. Niektóre ciężarne są tak zdenerwowane samym porodem, że nie potrafią współpracować z położną i lekarzem. Dlatego też, dobrym rozwiązaniem dla porodu naturalnego jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Prawidłowa iniekcja leku nie zaburzy przebiegu porodu i rodząca będzie mogła bezpiecznie wydać na świat noworodka. Często jednak już na samo hasło „ZZO”, przyszłe mamy odczuwają niepokój i mimo ogromnego wysiłku fizycznego i psychicznego, godzą się na poród naturalny.

Bez obaw!

Wokół znieczulenia zewnątrzoponowego podawanego podczas porodu, krąży niezliczona ilość mitów. Jednym z nich, którego obawiają się przyszłe mamy, jest negatywny wpływ na noworodka. Jeśli zabieg wykonany jest prawidłowo, lekarstwo uśmierzające ból nie ma prawa dostać się do krwioobiegu i tym samym zaszkodzić niemowlęciu. Dodatkowo, rozluźniona znieczuleniem kobieta, łagodniej przechodzi poród, co ma również pozytywny wpływ na maluszka – stres podczas porodu źle oddziałuje na przepływ maciczno-łożyskowy, co może powodować niedotlenienie płodu. Ciężarne obawiają się również skutków ubocznych przyjmowania ZZO. Najczęściej wymienianymi, są: nagły spadek ciśnienia, bóle głowy, wymioty lub uszkodzenie rdzenia kręgowego. Wszystkie te następstwa pojawiają się bardzo rzadko i są konsekwencją jedynie nieodpowiedzialnego i mało profesjonalnego zachowania anestezjologa.

Naturalnie też dobrze

Mimo, iż znieczulenie zewnątrzoponowe ma wiele zalet, mnóstwo kobiet decyduje się na tzw. poród naturalny, bez użycia leków uśmierzających ból. Każda decyzja, niezależnie czy ciężarna decyduje się na podanie ZZO czy też nie, powinna być podjęta świadomie i samodzielnie. Aby przyszła mama mogła sama wybrać rodzaj znieczulenia lub zupełnie z niego zrezygnować, powinna otrzymać fachową poradę i opinię lekarza prowadzącego.

Każda przyszła mama jest inna i każda na swój sposób odczuwa ból związany z porodem. Niektóre mamy rodzą o własnych siłach, pozostałe korzystają ze znieczulenia. Najważniejsze jest jednak, aby poród odbywał się w warunkach bezpiecznych dla rodzącej i jej maluszka, pod okiem wykwalifikowanej kadry medycznej.