Zgaga – ciążowa zmora

Zgaga – ciążowa zmora
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Ciąża to czas, w którym kobiety często doświadczają nieprzyjemnych dolegliwości. Jedną z nich jest palący ból w przełyku, nazywany potocznie zgagą. Jak jej przeciwdziałać, aby nie zaszkodzić sobie i przede wszystkim maleństwu?

Skąd to się bierze?

Zgaga to nic innego, jak choroba zwana refluksem żołądkowo-przełykowym, polegająca na cofaniu się treści i soków trawiennych do przełyku. Taka dolegliwość powoduje nieprzyjemne uczucie pieczenia, które potrafi skutecznie uprzykrzyć spożywanie jakiegokolwiek posiłku.

Przyczyny zgagi w ciąży

Za zgagę w ciąży odpowiedzialne są przede wszystkim zmieniające się hormony, które u niektórych kobiet mogą wywołać właśnie takie nieprzyjemności. Dodatkowo, powiększająca się macica uciska żołądek i jelita kobiety, co również może powodować parzący ból w przełyku. Nieodpowiednia dieta, w skład której wchodzą napoje gazowane, słodycze, zbyt duże ilości pikantnych posiłków, także przyczyniają się do pojawienia refluksu żołądkowego.

Jak temu zaradzić?

W ciąży, kobieta powinna przyjmować jak najmniej leków lub jeśli to możliwe, zupełnie zrezygnować z ich zażywania. Istnieje kilka domowych sposobów na radzenie sobie z nieprzyjemnym uczuciem zgagi:

1. Spożywaj często niewielkie ilości migdałów, które zobojętniają kwas solny w żołądku,

2. Codziennie pij szklankę ciepłego mleka - jedz świeżą lub suszoną papaję,

3. Kontroluj ilość spożywanych posiłków oraz nie doprowadzaj do szybkiego wzrostu swojej wagi,

4. Ogranicz ostre i słodkie potrawy,

5. W momencie pojawienia się zgagi, wypij napar z siemienia lnianego.

Medycyna na ratunek

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie jest na tyle skuteczny, aby przynieść ulgę w odczuwaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Dopiero specjalista, po wnikliwym przeanalizowaniu problemu, zaproponuje indywidualnie dostosowane leczenie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielny zakup farmaceutyków – pamiętaj, aby zawsze przed zażyciem danego lekarstwa, zapoznać się z ulotką lub opisem leku, który znajduje się na opakowaniu.