Zalety porodu naturalnego

Zalety porodu naturalnego
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Współczesne mamusie, mogą wybierać między porodem naturalnym, a tzw. porodem zabiegowym – czyli np. cesarskim cięciem. Należy jednak pamiętać, że decyzję o rodzaju przyjścia na świat naszego maluszka, powinno się podejmować z lekarzem prowadzącym ciążę oraz położną odbierającą poród. W dalszej części artykułu, dowiecie się jakie są zalety porodu naturalnego i dlaczego warto się na niego zdecydować.

Lepsza rekonwalescencja

Gdy wielkimi krokami zbliża się już dziewiąty miesiąc ciąży, przyszłe mamusie skupiają swoje myśli głównie na samym porodzie, zapominając o tym, co czeka je aż do sześciu tygodni później, czyli o połogu. Podczas rodzenia w sposób naturalny, kobieta zdecydowanie szybciej dochodzi do siebie i praktycznie w drugiej dobie może już samodzielnie wykonywać większość czynności związanych z opieką nad maleństwem. Wygodna odzież ciążowa, noszona przez ostatnie miesiące, z powodzeniem sprawdzi się podczas pierwszych aktywności przy noworodku i nie będzie kolidować z ewentualną raną po nacięciu krocza. Naturalny poród, pozwala na sprawniejsze obkurczenie macicy, czyli wyeliminowanie ewentualnych problemów związanych z nagłym krwotokiem. W przypadku cesarskiego cięcia, lekarze zmuszeni są przeciąć powłoki brzuszne, co już po zszyciu powoduje ból. Rana, a później blizna spowodowana tzw. cesarką, niesie za sobą znacznie większe ryzyko zakażenia, złego zrostu skóry oraz nieestetycznych blizn. Mimo to, w tym przypadku również polecana jest odzież ciążowa lub odzież do karmienia, ze względu na odpowiedni do sylwetki kształt, który nie uciska brzuszka.

Pomoc w laktacji

Poród naturalny pomaga kobiecie w rozpoczęciu procesu laktacji. Dzięki wydaleniu łożyska, kobieta zaczyna wytwarzać potrzebny do karmienia piersią hormon-oksytocynę, która znacznie ułatwia produkcję mleka. Cesarskie cięcie, wymaga podania silnych leków znieczulających, dlatego często młode mamy zaraz po porodzie nie mogą przystawiać dziecka do piersi, co powoduje zatrzymanie laktacji, a w konsekwencji pojawienie się pokarmu dopiero po kilku dniach uporczywych starań. Pamiętaj, że odzież do karmienia, zapewni Ci komfortowe przystawianie maluszka do piersi i pozwoli Ci skupić się na najważniejszym. Niezależnie, czy karmisz piersią zaraz po narodzinach dziecka, czy kilka dni później, wygodne bluzki do karmienia powinny być główną częścią Twojej garderoby.


Bluzka ciążowa Sarah czerwona - Top ciążowy


Koszula nocna do karmienia Suzie ocean - koszula ciążowa

Zalety dla dziecka i matki

Do głównych zalet porodu naturalnego, zalicza się przede wszystkim pozytywny wpływ na organizm maluszka, który sam decyduje, kiedy chce przyjść na świat i kiedy jest gotowy do pierwszego spotkania z mamusią. Poród naturalny to wspólna praca matki i noworodka, który dzięki skurczom, przesuwa się w dół kanału rodnego, aby w ostatniej chwili oczyścić płuca z zalegających wód i odetchnąć pełną piersią. Poród naturalny jest mniej inwazyjny dla dziecka, łagodniejszy i zdecydowanie mniej traumatyczny. Do takiego porodu, powinna być wykorzystana odpowiednia odzież, np. koszula do karmienia, aby mamusia mogła sprawnie przystawić maluszka do piersi. Zalety takiego porodu, o których powinna pamiętać przyszła mama, to przede wszystkim bliski i świadomy kontakt z maluszkiem, możliwość przytulenia noworodka zaraz po porodzie, to dogodna opcja dla obojga rodziców.

Bluzka do karmienia kopertowa biała - top ciążowy