Zalety karmienia piersią

Zalety karmienia piersią
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Na pewno wiele przyszłych mam niejednokrotnie zastanawia się, czy po urodzeniu dziecka karmić je piersią. Należy pamiętać, że jest to bardzo indywidualna kwestia i każda kobieta powinna sama podjąć taką decyzję. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych i młoda mama posiada wszelkie warunki, aby karmić – warto poważnie przemyśleć ten temat i chociaż raz podjąć próbę podania niemowlęciu niewielkiej ilości swojego pokarmu.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Niektóre młode mamy, jeszcze przed narodzinami dziecka wiedzą, że zaraz po porodzie będą przystawiać je do piersi. Jeśli Twój stan zdrowia fizycznego i psychicznego jest dobry, spróbuj rozpocząć swoją mleczną przygodę, karmiąc dziecko już w szpitalu. Obecnie, każda świeżo upieczona mama, przebywając na oddziale poporodowym, ma możliwość skorzystania z porad doradcy laktacyjnego. Taka osoba opowie o technikach karmienia i pomoże w likwidowaniu ewentualnych pierwszych trudności.

Droga mleczna

Jeżeli karmienie piersią przebiega bez większych problemów, już po pierwszych miesiącach zauważysz szybki spadek swojej wagi. Karmienie piersią jest jedną z najbardziej skutecznych metod zrzucenia zbędnych kilogramów, których przybyło przyszłej mamie w okresie ciąży. Dodatkowo, taki proces potrafi dobrze ustrzec kobietę przed nowotworami piersi i ich okolic. Im dłużej dziecko pije z piersi matki, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania np. na raka sutka.

Samo mleko

Przystawianie dziecka do piersi ma również wiele zalet, które istotnie wpływają na zdrowie maluszka. Niemowlęta karmione naturalnym mlekiem matki, przyjmują mieszankę złożoną z najcenniejszych witamin i minerałów, wzbogacających ich mózg i kości. Kobiece mleko dobrze wpływa także na wrażliwy brzuszek malca, reguluje pracę jelit i chroni wątrobę przed wirusami. Karmienie piersią wzmacnia też odporność niemowlaka, nie mówiąc już o wytwarzaniu silnej więzi, między mamą a dzieckiem. Przystawianie maluszka do piersi jest także dużym odciążeniem domowego budżetu, wygodą np. w podróży, czy podczas nocnych karmień oraz ogromnym emocjonalnym przeżyciem dla całej rodziny.

Nic na siłę

Jeśli młoda mama, od początku ciąży lub zaraz po porodzie, deklaruje, że nie będzie karmić piersią, nie należy na siłę zmieniać jej zdania. Przystawianie niemowlęcia do piersi jest kwestią indywidualną i niektóre kobiety nie czują się komfortowo podczas wykonywania tej czynności. Obecnie, na rynku istnieje mnóstwo mieszanek mleka modyfikowanego, które skutecznie przypominają skład mleka matki. Są również niemowlęta, które ze względu na swoje własne upodobania, odrzucają pierś mamy. Nie należy się tym denerwować – współczesne smoczki i butelki potrafią zastąpić tą czynność, dając przy tym okazję innemu członkowi rodziny do nakarmienia noworodka.