Zalety chustonoszenia

Zalety chustonoszenia
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Chustonoszenie staje się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych. To nie tylko dobre rozwiązanie podczas transportu maluszka, ale wspaniały pomysł na wzmocnienie więzi między niemowlęciem a rodzicami.

Uspokaja

Bardzo często, mamusie decydują się na zakup chusty, aby móc wyciszyć niespokojnego malca, który akceptuje jedynie pozycje wymagające noszenia. Chustonoszenie gwarantuje bliskość – jedną z najbardziej istotnych cech wczesnego macierzyństwa. Maluszki ciasno zawinięte w chustę, czujące zapach i oddech mamy, uspokajają się i zapadają w długi, błogi sen. Delikatne kołysanie, przypominające to z brzucha mamy, pozwala na ukojenie zapłakanego niemowlęcia oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. Istnieje wiele rodzajów chustonoszenia – od tych klasycznych, po bardziej zaawansowane, które pozwalają nawet karmić maluszka bez przerywania swojej aktywności.

Chroni

Odpowiednio przygotowane chustonoszenie, pozwala na ochronę wrażliwych stawów niemowlęcia, trzyma jeszcze miękki kręgosłup w dobrej pozycji oraz zapewnia bezpieczny rozstaw bioderek. Takie rozwiązanie stanowi także wspaniałą pomoc dla obolałego porodem kręgosłupa świeżo upieczonej mamy. Zmęczony rodzic nie musi dźwigać dziecka na rękach i może przyjąć prawidłową pozycję podczas wykonywania codziennych obowiązków. Chustonoszenie niweluje także ryzyko ewentualnego nieodpowiedniego trzymania dziecka oraz ułatwia kontrolowanie pierwszych czynności życiowych niemowlęcia.

Łatwe funkcjonowanie

Noszenie dziecka w chuście, może dać rodzicom chwilę wytchnienia i perspektywę wolnych rąk. Chusta sprawdza się rewelacyjnie zarówno w domowym zaciszu, podczas wypełniania obowiązków domowych, jak i podczas aktywności na świeżym powietrzu. Doświadczone mamy motają niemowlęta również podczas uprawiania sportu, łącząc dbanie o własną kondycję fizyczną z całodobową opieką nad niemowlęciem. Chustonoszenie starszych dzieci również ma wiele zalet, szczególnie podczas wycieczek. Taką profesjonalną chustę zmieścimy praktycznie w każdej torbie, a umieszczenie w niej dziecka trwa kilka chwil – rozwiązanie to ułatwia przemieszczanie się ze zmęczonym chodzeniem dzieckiem, bez konieczności transportowania wózka czy innego pojazdu zapewniającego maluchowi chwilę wypoczynku.

Jeśli zdecydujesz się na noszenie dziecka w chuście, warto skorzystać z uczestnictwa w specjalistycznych kursach, przygotowujących rodziców do chustonoszenia. Takie szkolenia często odbywają się w ramach szkół rodzenia czy ogólnopolskich akcji społecznych. Doradca podpowie Ci jaki rodzaj wiązania będzie najbardziej odpowiadał Waszym potrzebom i jak w bezpieczny i szybki sposób przenieść maluszka w chuście.