Zalety chustonoszenia

Zalety chustonoszenia
By Joanna Komorniczak 8 miesięcy temu Brak komentarzy

Chustonoszenie staje się coraz bardziej popularne, szczególnie wśród rodzin wielodzietnych. To nie tylko dobre rozwiązanie podczas transportu maluszka, ale wspaniały pomysł na wzmocnienie więzi między niemowlęciem a rodzicami.

Uspokaja

Bardzo często, mamusie decydują się na zakup chusty, aby móc wyciszyć niespokojnego malca, który akceptuje jedynie pozycje wymagające noszenia. Chustonoszenie gwarantuje bliskość – jedną z najbardziej istotnych cech wczesnego macierzyństwa. Maluszki ciasno zawinięte w chustę, czujące zapach i oddech mamy, uspokajają się i zapadają w długi, błogi sen. Delikatne kołysanie, przypominające to z brzucha mamy, pozwala na ukojenie zapłakanego niemowlęcia oraz wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa. Istnieje wiele rodzajów chustonoszenia – od tych klasycznych, po bardziej zaawansowane, które pozwalają nawet karmić maluszka bez przerywania swojej aktywności.

Chroni

Odpowiednio przygotowane chustonoszenie, pozwala na ochronę wrażliwych stawów niemowlęcia, trzyma jeszcze miękki kręgosłup w dobrej pozycji oraz zapewnia bezpieczny rozstaw bioderek. Takie rozwiązanie stanowi także wspaniałą pomoc dla obolałego porodem kręgosłupa świeżo upieczonej mamy. Zmęczony rodzic nie musi dźwigać dziecka na rękach i może przyjąć prawidłową pozycję podczas wykonywania codziennych obowiązków. Chustonoszenie niweluje także ryzyko ewentualnego nieodpowiedniego trzymania dziecka oraz ułatwia kontrolowanie pierwszych czynności życiowych niemowlęcia.

Łatwe funkcjonowanie

Noszenie dziecka w chuście, może dać rodzicom chwilę wytchnienia i perspektywę wolnych rąk. Chusta sprawdza się rewelacyjnie zarówno w domowym zaciszu, podczas wypełniania obowiązków domowych, jak i podczas aktywności na świeżym powietrzu. Doświadczone mamy motają niemowlęta również podczas uprawiania sportu, łącząc dbanie o własną kondycję fizyczną z całodobową opieką nad niemowlęciem. Chustonoszenie starszych dzieci również ma wiele zalet, szczególnie podczas wycieczek. Taką profesjonalną chustę zmieścimy praktycznie w każdej torbie, a umieszczenie w niej dziecka trwa kilka chwil – rozwiązanie to ułatwia przemieszczanie się ze zmęczonym chodzeniem dzieckiem, bez konieczności transportowania wózka czy innego pojazdu zapewniającego maluchowi chwilę wypoczynku.

Jeśli zdecydujesz się na noszenie dziecka w chuście, warto skorzystać z uczestnictwa w specjalistycznych kursach, przygotowujących rodziców do chustonoszenia. Takie szkolenia często odbywają się w ramach szkół rodzenia czy ogólnopolskich akcji społecznych. Doradca podpowie Ci jaki rodzaj wiązania będzie najbardziej odpowiadał Waszym potrzebom i jak w bezpieczny i szybki sposób przenieść maluszka w chuście.