Zadbaj o swoją skórę w ciąży

Zadbaj o swoją skórę w ciąży
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Podczas ciąży powinnaś zwrócić uwagę nie tylko na to, czy jedzenie, które spożywasz jest wartościowe i czy odzież, jaką nosisz jest bezpieczna, ale również - czy kosmetyki, stosowane przez Ciebie na co dzień są odpowiednie dla Twojej skóry. Preparaty, jakich używasz powinny być naturalne i nie wywoływać alergii oraz uczuleń, ale to nie wszystko...Kosmetyki, na których musisz się najbardziej skupić, to te, które pielęgnują skórę. W trakcie ciąży powiększa się brzuch, biodra i cała sylwetka przybiera zaokrąglonych kształtów. Bolączką przyszłych mam są rozstępy oraz utrata elastyczności skóry, co widoczne jest szczególnie po porodzie. Aby temu zapobiec, stosuj odpowiednie kosmetyki - podpowiemy Ci jakie.

Już od samego początku ciąży powinnaś pielęgnować skórę w szczególny sposób. I to nie tylko skórę na brzuchu, ale również okolice bioder, plecy, nogi i biust. Znaczny przyrost wagi w szybkim tempie, powoduje wiotczenie skóry i jej pękanie, co przejawia się w postaci nieestetycznych rozstępów. Niestety nie da się ich zupełnie uniknąć, można jednak je zminimalizować poprzez nawilżanie oraz masaż.Naturalne olejki dadzą lepszy efekt niż balsam

To, co naturalne jest najlepsze - zwłaszcza podczas ciąży, kiedy powinnaś trzymać się z daleka od kosmetyków, zawierających silikony, parabeny i inne szkodliwe składniki. Do nawilżania najlepsze będą olejki, np. makadamia, kokosowy, jojoba lub arganowy. Nie dość, że doskonale rozprowadzają się na skórze, to jeszcze odbudowują jej warstwę lipidową, wnikając znacznie głębiej niż zwyczajne balsamy i kremy. Organiczne olejki polecane są tak samo dla skóry pokrytej zmarszczkami, jak i zajętej cellulitem oraz rozstępami. Lepiej jednak zapobiegać niż działać po szkodzie - dlatego nawilżaj skórę jeszcze wtedy, gdy nie zaczniesz przybierać na wadze. Zawczasu zadbasz o jej elastyczność i dostateczne nawilżenie. Dzięki temu, rozstępy, które później się pojawią, będą o wiele płytsze i mniej widoczne. Po porodzie łatwiej Ci będzie powrócić do dawnej sylwetki, ponieważ ciało pozostanie jędrne. Pamiętaj jednak również o tym, by nawilżać skórę od wewnątrz, pijąc duże ilości wody mineralnej.Masaż przy użyciu szczotki poprawi krążenie

Aby zachować elastyczność skóry, ważne jest, by usprawnić krążenie krwi. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób, używając szczotki do masażu, wykonanej z miękkiego włosia. Przynajmniej 3 razy w tygodniu masuj szczotką ciało, wcześniej nanosząc na nią ulubiony olejek. Wykonuj koliste ruchy, wkładając w tę czynność więcej energii, kiedy masujesz nogi i pośladki. Z kolei w przypadku masażu brzucha - bądź delikatna i zaledwie muskaj skórę włosiem.

Poproś też przyjaciółkę lub partnera, by zrobił Ci szczotką masaż pleców. Będzie on niezwykle pomocny przy zwalczaniu bólu kręgosłupa. Podobnie z nogami, które często w wyniku przeciążenia puchną i sprawiają poczucie dyskomfortu. Energiczny masaż kończyn przyniesie Ci ulgę i odprężenie po zbyt długim spacerze.

Więcej do czytania:

Skóra w ciąży

Jak dbać o skórę w ciąży?