Zaburzenia snu i koncentracji u dziecka – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia snu i koncentracji u dziecka – jakie mogą być przyczyny i jak sobie z nimi radzić?

Co zrobić, gdy widzimy problemy z zasypianiem dzieci?

Co najmniej 8 godzin – tyle wynosi dawka snu zalecana przez specjalistów dla dorosłych. Tymczasem nasze latorośle potrzebują tego wypoczynku jeszcze więcej, szczególnie w najwcześniejszych latach swojego życia. Dlaczego jest to tak ważne? Wypoczęty maluch znacznie szybciej się rozwija i przyswaja nowe informacje. Łatwiej panuje też nad swoimi emocjami i nawiązuje więzi. Czy powinniśmy zatem się martwić, kiedy zauważymy zaburzenia snu u naszego dziecka?

Problemy z zasypianiem u dzieci przy nadmiarze emocji

Jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, nie należy przywiązywać do tego przesadnej wagi i gwałtownie reagować. Czasem zdarza się, że nasza pociecha nazbiera w danym dniu zbyt wiele wrażeń i potem ciężko jej się wyciszyć i spokojnie położyć głowę na poduszce. Jednak gdy obserwujemy podobne zachowania częściej, powinniśmy zacząć dokładnie im się przyglądać. Być może nasze dziecko bardzo przeżywa jakiś problem, np. kłótnię z kimś bliskim czy spory między rodzicami, co przeradza się u niego w traumę. Wtedy zdecydowanie należy z nim porozmawiać, a kiedy to nie przyniesie efektów, udać się do psychologa.

Może też okazać się, że powód jest znacznie bardziej błahy i po prostu nasza pociecha zbyt wiele czasu spędza przed telewizorem lub komputerem, oglądając treści niedostosowane do swojego wieku, a później ma stany lękowe, powodujące problemy z zasypianiem u dzieci, a tym samym pośrednio zaburzenia koncentracji. W takim wypadku powinniśmy zrobić rachunek sumienia i zastanowić się, czy coś nam nie umknęło i czy nie powinniśmy bardziej angażować się w świat naszego malucha.

Zaburzenia snu a kłopoty z oddychaniem

Niestety, istnieją poważniejsze powody, które mogą powodować problemy z zasypianiem u dzieci. To np. schorzenia związane z nieprawidłowym działaniem układu oddechowego. Dlatego kiedy zauważymy niepokojące symptomy u naszej pociechy, warto przyjrzeć się czy w nocy nie chrapie, czy równomiernie oddycha, czy nie kaszle, nie ślini się albo wprost przeciwnie: czy nie ma suchości w ustach. Istnieje też niewielkie ryzyko, że zaburzenia koncentracji są związane z poważniejszą chorobą jak np. ADHD.

Obojętnie jaka jest przyczyna tego, że pociecha wstaje rano niewyspana, pamiętajcie o jednym: nie podejmujcie żadnych poważniejszych działań samodzielnie. Jeśli jesteście zaniepokojeni, zgłoście się ze swoją pociechą do lekarza pediatry, który postawi odpowiednią diagnozę. Nie podawajcie na własną rękę leków, nawet gdy są one ziołowe – możemy wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dobrze też zadbać, aby nasza pociecha miała regularny tryb każdego dnia, tzn. wstawała i kładła się o podobnej porze. Trzeba wykazać się konsekwencją i nie przymykać oka na dłuższe siedzenie, bo pojawiła się kolejna, wyjątkowa okazja. Wieczorny posiłek także powinien być zjedzony odpowiednio wcześniej i być raczej lekkim posiłkiem. Unikniemy w ten sposób m.in. nocnych bólów brzucha.

Najważniejsze to kształtować dobre nawyki już od niemowlaka. W przypadku niedawno narodzonych dzieci możemy dodatkowo zadbać o ich komfort wypoczynku, sprawdzając czy w pokoju panuje odpowiednia temperatura oraz kupując mu wygodne ubrania z naturalnych tkanin.

Zobacz ubranka dla niemowlaka w sklepie MyTummy!

Stosując te metody, a w koniecznych wypadkach wsparcie specjalistów, sprawią, że problemy z zasypianiem u dzieci powinny zostać wyeliminowane, a nasza pociecha z chęcią będzie kładła się do łóżka.

Przeczytaj też Pierwsza kąpiel dziecka - co przygotować.