Zabawy z niemowlakiem

Zabawy z niemowlakiem
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Niemowlę, podobnie jak starsze dziecko, wymaga atencji. Wbrew pozorom, kilkumiesięcznego maluszka można z powodzeniem zająć wieloma ciekawymi zabawami.

Kontrasty

Niemowlęta najlepiej reagują na kontrasty – nie bez powodu, większość współczesnych zabawek dla małych dzieci, produkowanych jest w czarno-białych kolorach. Wystarczy, że taką edukacyjną książeczkę lub pluszową zabawkę włożysz do łóżeczka malca, aby mógł w spokoju wpatrywać się w kontrastowe obrazki. Twoja kraciasta bluzka lub dywan w pasy, potrafią być wspaniałą rozrywką dla niemowlaka i zapewnić mu wielogodzinne zajęcie. Długotrwałe spoglądanie we wzorzyste powierzchnie sprawia, że maluszek ma wrażenie falowania materiału, co dodatkowo sprawia mu przyjemność i rozwija jego wyobraźnię.

Jest-nie ma

To chyba jedna z najbardziej popularnych zabaw z udziałem małych dzieci: chowanie i pojawianie się przedmiotów lub ludzi. Czasem, wystarczy zasłonić twarz dłonią lub zniknąć na kilka sekund z pola widzenia dziecka, aby zainteresować je nową sytuacją i sprawić, że będzie chciało nawiązać interakcję z rodzicem. Radosne okrzyki dziecka podczas pojawiania się ukochanej osoby czy maskotki, pozwalają niemowlęciu na naukę kontrolowania określonych emocji. Gdy rodzic pragnie jeszcze bardziej zainteresować maluszka, może spróbować zabaw z towarzystwem lusterka – wychylanie dziecka, które raz widzi swoje oblicze, aby po chwili stracić je z pola widzenia, może być niezłą rozrywką dla wciąż rozwijającego się brzdąca.

Światło i dźwięk

Pierwsze bodźce, które docierają do mózgu niemowlęcia, to dźwięk i zapach. Najczęściej jest to głos rodzica, a w szczególności mamusi. Zapachy to przede wszystkim woń skóry opiekunów i materiałów, w które ubierane jest dziecko. Aby zainteresować malucha, warto zaopatrzyć się w grającą karuzelę, która ukoi malucha spokojną muzyką lub pobudzi do interakcji wesołymi dźwiękami. Dodatkowo, światło potrafi zainteresować niemowlaka na tyle skutecznie, że zmieniające się barwy rzucone np. na sufit, przykują uwagę nawet najbardziej zniecierpliwionego dzidziusia. Nowoczesne projektory, wyświetlające wesołe, bajkowe postaci, to świetne rozwiązanie na zabawę dla niemowlęcia. Takie sprzęty pozwalają na rozwój pola widzenia oraz skupienie wzroku na konkretnym przedmiocie.