Wyprawka dla niemowlaka - co powinnaś kupić?

Wyprawka dla niemowlaka - co powinnaś kupić?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Przy kompletowaniu wyprawki dla siebie i dla dziecka należy zachować zdrowy rozsądek. Przyszłe mamy bardzo lubią takie zakupy, jednak często przynoszą ze sklepu rzeczy, które nie są wcale potrzebne.

Ubranka - jakie i ile?

Podstawową częścią garderoby, jakiej potrzebuje niemowlak są body. Powinnaś kupić około 5 sztuk - z krótkim i długim rękawem. Pamiętaj, aby nie wybierać wszystkich w najmniejszym rozmiarze. Maluch bardzo szybko urośnie, a ubranko stanie się wkrótce za małe. Na początek najlepsze będą body rozpinane na całej długości, aby łatwo zmieniać pieluszki bez rozbierania dziecka. Ze względu na delikatną skórę bobasa, powinny być wykonane w całości z bawełny.

Inne niezbędne rzeczy to m. in. skarpetki i czapeczki. Skarpetki, koniecznie bezuciskowe, wystarczą 3 pary. Czapeczki potrzebne będą dwie. Jedna grubsza - na spacery, druga cieńsza - do założenia po kąpieli. Kup też kilka par śpioszków i tzw. pajacyków, jednak tak samo jak w przypadku body, nie przesadzaj z ich ilością, gdyż maluch momentalnie z nich wyrośnie.

Wygodne karmienie piersią

Jeżeli zdecydowałaś się karmić piersią, odpowiednie akcesoria są ważne zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Przede wszystkim, potrzebujesz specjalnego biustonosza z odpinanymi miseczkami, dzięki któremu szybko i sprawnie będziesz mogła nakarmić pociechę. Możesz także kupić top o podobnej funkcji. Jest ich wiele w ofertach sklepów z odzieżą ciążową. Przydatną rzeczą będą wkładki laktacyjne, dzięki którym unikniesz plam na odzieży oraz wygodna poduszka do karmienia. Nawet jeśli karmisz piersią, warto zainwestować w butelkę i smoczki do niej oraz laktator. Dzięki niemu ściągniesz nadmiar pokarmu, który potem możesz do butelki przelać i karmić z niej dziecko. Pamiętaj tylko o jej sterylizacji przed każdym użyciem!

Pielęgnacja, kąpiel, kosmetyki

Pierwsza kąpiel to ogromne wyzwanie dla niedoświadczonych rodziców. Aby ułatwić sobie zadanie i zapewnić niemowlakowi bezpieczeństwo podczas mycia, warto kupić kilka pomocnych rzeczy. Oczywiście, najważniejsza jest wanienka. Najlepiej kupić większą, gdyż wtedy posłuży maluchowi dłużej. Razem z wanienką koniecznie kup termometr, gdyż stale należy pilnować, aby woda, w której kąpane jest dziecko miała 37°C. Ponadto potrzebne jest okrycie kąpielowe - powinniśmy zaopatrzyć się w minimum 2 sztuki. Pamiętać należy też o specjalnych nożyczkach z zaokrąglonymi końcówkami i szczoteczce do włosów z miękkim włosiem. Ważną rzeczą jest, aby dobrać odpowiednie kosmetyki. Zwróć uwagę, od jakiego wieku można je stosować. Do mycia może być mydełko lub płyn nawilżający. Skóra dziecka stale wymaga uzupełniania poziomu lipidów, potrzeby więc będzie balsam lub oliwka. Ważny jest także krem na odparzenia, najlepiej zawierający tlenek cynku. Warto mieć też pod ręką krem uniwersalny na każdą pogodę lub przynajmniej krem z filtrem przeciwsłonecznym.