Wyjazd w góry z niemowlęciem – czy to dobry pomysł?

Wyjazd w góry z niemowlęciem – czy to dobry pomysł?

Tęsknisz za malowniczymi widokami połonin? Pojawienie się malucha nie musi oznaczać rezygnacji z pasji. Po prostu odpowiednio przygotuj się do wyjazdu w góry z dzieckiem.

Dla malucha kontakt z przyrodą zawsze jest niezwykłym przeżyciem. Co więcej – zmiana klimatu na górski wzmocni odporność niemowlęcia i zahartuje jego organizm. Wakacje w Karkonoszach czy Pieninach to więc doskonały pomysł na wypoczynek dla całej rodziny, a przyjście na świat dziecka wcale nie musi oznaczać konieczności zrezygnowania z górskiej pasji. 6-miesięczne można już z powodzeniem zabrać na szlak.

Z dzieckiem w góry – wybór trasy

Na wycieczkę z maluchem warto wybrać łagodny szlak bez dużych różnic wysokości i kamienistych podejść, za to z pięknymi widokami. Dobrym pomysłem będą np.:

  • Tatry – ze względu na mnogość tras o różnym stopniu trudności;
  • Gorce – z licznymi uzdrowiskami;
  • Beskid Śląski – pełen widokowych polan i porośniętych lasami szczytów.

W polskich górach nie brakuje również tras, na które można wjechać odpowiednim wózkiem, takich jak Dolina Kościeliska w Tatrach czy szlak Pod Reglami.

Co ważne – planując trasę, należy uwzględnić częste postoje i doliczyć duży margines do czasów podanych na tabliczkach opisujących szlaki. Wyprawa z maluchem może bowiem potrwać nawet dwukrotnie dłużej niż wskazują oznaczenia na mapie.

Górski ekwipunek dla niemowlaka – nosidełko

Najlepszym sposobem na pokonanie górskiej trasy z małym dzieckiem będzie usztywniane nosidło przypominające nieco plecak na stelażu. Jest tylko jeden warunek – by się w nim utrzymać, maluszek musi potrafić siedzieć.

Dobre nosidło ma wygodne dla dziecka siedzisko (najlepiej o regulowanej wysokości), solidny system nośny z pasami biodrowym i piersiowym oraz pokrowiec przeciwdeszczowy. Dzięki takiemu ekwipunkowi maluch pozostanie blisko rodziców i będzie mógł oglądać świat z ich perspektywy. Nosidło stanie się również dużym udogodnieniem dla dorosłych – dotrą z dzieckiem nawet tam, gdzie trudno przejechać wózkiem.

Nosidło to jednak dopiero początek. Podczas górskiej wyprawy z niemowlakiem warto mieć ze sobą również:

  • Dodatkową odzież, która przyda się w czasie zmiany pogody (o co w górach nietrudno). Na szlak należy zabrać również ubrania przeciwdeszczowe. Warto przy tym pamiętać, że dziecko w nosidełku nie rozgrzewa się od ruchu, można więc ubrać je nieco cieplej.
  • Wodę i prowiant, a także akcesoria do karmienia.
  • Krem z wysokim filtrem – w górach słońce opala mocniej i szybciej! Nie można zapominać również o apteczce z opatrunkami.
  • Pieluszki, środki czystości i worki na śmieciu. Przydatna okaże się także niewielka mata samopompująca, która posłuży jako przewijak lub siedzisko.
Starsze maluchy również mogą podróżować w nosidle, jest to jednak bardzo obciążające dla kręgosłupa rodzica. Poza tym dziecko, które potrafi już chodzić, zapewne choć część trasy będzie chciało pokonać na własnych nogach.