Wakacje w ciąży - czyli urlop z brzuszkiem

Wakacje w ciąży - czyli urlop z brzuszkiem
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Nie musisz spędzać całego lata w domu. Jeśli Twoja ciążą przebiega bez komplikacji, a lekarz nie widzi zastrzeżeń, dotyczących twojego wyjazdu, to korzystaj z uroków lata i podróżuj. Pamiętaj o tym, że nie wszystkie powikłania ciąży da się przewidzieć. Dlatego najlepiej będzie, jak przygotujesz sobie listę ze wszystkimi placówkami medycznymi, znajdującymi się w miejscu pobytu. Jeżeli planujesz urlop na terenie Europy, zaopatrz się w bezpłatnie wydawaną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Możesz wziąć również pod uwagę wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej, która z połączeniem z EKUZ zapewni Tobie i Twojemu maleństwu opiekę we wszystkich instytucjach medycznych.

Gdzie najlepiej wyjechać?

Podstawowym elementem rozsądnego planowania wakacji jest odpowiedni dobór miejsca. Musisz wziąć po uwagę to, że nie mogą to być miejsca położone wysoko w górach, ponieważ zmiana ciśnienia może źle wpłynąć na zdrowie Twoje i dziecka. Twoje ciało przyzwyczajone jest do funkcjonowania w klimacie umiarkowanym, więc w miejscu, do którego planujesz wyjechać, nie może być za ciepło, ani za zimno. Unikaj tropikalnych upałów, jak i intensywnych mrozów. Wakacje powinny mieć relaksujący wpływ na Twoje samopoczucie oraz zapewniać bezpieczeństwo podczas wypoczynku. Nie forsuj się. Jedyny aktywny wysiłek fizyczny może Ci towarzyszyć podczas pływania w basenie lub na spacerach brzegiem morza.

Jaki środek transportu wybrać?

Do miejscowości wypoczynkowej powinnaś dostać się wygodnie i bezpiecznie. Spośród wszystkich środków transportu, najlepiej wybrać się w podróż koleją. Zarezerwuj sobie miejsce w pierwszej klasie, gdzie z pewnością nie będzie tłoku. Jeżeli czeka Cię dłuższa podróż, wykup sobie kuszetkę - wtedy spędzisz całą drogę leżąc. Decydując się na jazdę samochodem, usiądź na tylnej kanapie, ponieważ pas bezpieczeństwa jest tam dwupunktowy, co pozwala na założenie go poniżej wystającego brzuszka. Podróż samolotem wiąże się z ryzykiem przejściowego niedotlenienia, jest ona jednak na ogół bezpieczna. Możesz korzystać z toalety tak często, jak to konieczne, możesz też wstać, przespacerować się i rozprostować nogi. Line lotnicze wymagają zazwyczaj dodatkowych zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do podróży samolotem od kobiet po 35 tygodniu ciąży.

Co zapakować do walizki?

Jeżeli zdecydowałaś się na wakacje w górach pamiętaj, żeby unikać niebezpiecznych szlaków. Nie zapuszczaj się na długie trasy, nastaw się bardziej na spacerowanie, niż na zdobywanie szczytów, również ze względu na wysokie ciśnienie, o którym już wcześniej wspomniałam. Pamiętaj, aby ubierać się ciepło, ponieważ pogoda w górach szybko się zmienia. Warto zaopatrzyć się w sportową kurtkę. Dobrze sprawdzi się zwykła szara bluza, typu basic albo zapinana na dwustronny suwak, rozchodzący się ku dołowi, ukazując ściągacz, który rośnie razem z brzuszkiem. Jest uniwersalna, więc będziesz mogła ją nosić również po ciąży. W Twoim bagażu powinny znaleźć się wygodne spodnie i klasyczne bluzki z krótkim i długim rękawem.

Korzystając z urlopu w nadmorskich kurortach, musisz uważać na słońce. Promienie słoneczne przyczyniają się do wytwarzania witaminy D, która wpływa pozytywnie na rozwój dziecka, jednak zachowaj umiar. Przyszłym mamom zaleca się przebywanie na świeżym powietrzu, ale nie intensywne opalanie. Skóra podczas ciąży jest bardzo wrażliwa na promienie UV. Gdy za długo wystawiasz ciało na działanie słońca, na Twojej skórze mogą pojawić się trudne do usunięcia przebarwienia, dlatego bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków z filtrem ochronnych. Ponadto dodatkową ochronę zapewni Ci długa sukienka. Uchroni Twoje ciało przed nadmiernym słońcem, jak również dzięki elastycznej i zwiewnej dzianinie, będziesz się w niej czuć komfortowo w upalne dni.

Podczas wieczornych spacerów brzegiem morza, załóż sweter o luźnym kroju. Dzięki asymetrycznym bokom, będziesz mgła się nim owinąć, gdy poczujesz na swoim ciele chłodną bryzę.

Udanych wakacji!