Wakacje w ciąży – czy można się opalać?

Wakacje w ciąży – czy można się opalać?

Czy promienie UV i wysokie temperatury nie okażą się szkodliwe dla jego rozwoju? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Ogólnie nie zaleca się nadmiernego opalania w czasie ciąży. Przyszłe mamy łatwiej się męczą, a wysokie temperatury dodatkowo to potęgują. Długie przebywanie na słońcu może doprowadzić również do przegrzania organizmu, a to grozi nawet wystąpieniem niebezpiecznego krwawienia z dróg rodnych. Co więcej – niektórzy eksperci twierdzą, że promieniowanie UV obniża poziom kwasu foliowego w organizmie przyszłej mamy. Tymczasem substancja ta jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu.

Przyszła mama na plaży – zasady bezpieczeństwa

Nie oznacza to jednak, że ciężarna kobieta musi całkowicie zrezygnować z wakacyjnych wyjść na plażę. Powinna jednak zachować umiar i stosować się do zasad bezpieczeństwa:

  • W czasie ciąży skóra jest znacznie bardziej wrażliwa, a co za tym idzie – narażona na podrażnienia i poparzenia. W związku ze zmianami hormonalnymi rośnie również ryzyko pojawienia się trudnych do usunięcia przebarwień. Dlatego przyszłe mamy powinny unikać długiego przebywania na słońcu i stosować kremy ochronne z filtrem SPF 50. Dotyczy to nie tylko relaksowania się na plaży, lecz także każdego spaceru w czasie upalnych dni. Dobrym pomysłem jest również zakrycie delikatnej skóry zwiewną tuniką lub sukienką ciążową.
  • Szczególnie należy unikać przebywania na słońcu między godziną 11:00 a 16:00 – wtedy promieniowanie jest najsilniejsze.
  • W upalne dni organizm traci dużo wody, przyszła mama powinna więc zawsze mieć przy sobie napój, by na bieżąco uzupełniać płyny.
  • W czasie przebywania na słońcu ciężarne kobiety powinny osłaniać głowę kapeluszem z szerokim rondem lub czapką z daszkiem.

W zaawansowanej ciąży należy również unikać leżenia na płasko na kocu – w takiej pozycji przyszłej mamie szybko zacznie dokuczać ból kręgosłupa. Lepszym rozwiązaniem będzie odpoczynek na leżaku pod plażowym parasolem lub spokojny spacer wzdłuż plaży.