Upalne lato – jak sobie radzić z nim w ciąży?

Upalne lato – jak sobie radzić z nim w ciąży?

Jak przetrwać ten trudny okres? Odpowiedź to picie dużej ilości wody i letnie ubrania ciążowe z najlepszych materiałów.

Większość osób z utęsknieniem wypatruje lata. Słoneczne dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i długim spacerom. Gorzej, gdy temperatura nagle gwałtowanie podskoczy, a z nieba zaczyna lać się żar, w którym ciężko wytrzymać. Najczęściej narzekamy wtedy na bóle głowy, osłabienie czy problemy z koncentracją. To jeszcze trudniejszy moment dla przyszłych mam, które muszą poradzić sobie z większą liczbą dolegliwości jak, m.in. opuchnięte kostki, stopy, dłonie, kłopoty z krążeniem, nadmierne zmęczenie. Jak im zapobiegać?

Ciąża w ostrych, słonecznych promieniach

Specjaliści zalecają, aby kobiety spodziewające się potomstwa przy podobnej pogodzie starały się uniknąć męczących wyjść z domu. Szczególnie w godzinach najgorszego żaru, czyli między 8:00 a 15:00. Nie możemy jednak stać się niewolnikami czterech ścian, a każda z nas musi czasem wyjść i załatwić jakąś sprawę. Najważniejsze jest, aby zawsze mieć przy sobie butelkę niegazowanej wody. W ciągu dnia powinniśmy jej wypić ok. 3 litrów. Stałe uzupełnianie płynów to podstawa, która uchroni nas przed zemdleniem. Wskazane są także naturalne soki warzywne i owocowe. Rezygnujemy natomiast ze wszystkich słodzonych i pełnych bąbelków napoi. Nawet jeśli wyjątkowo nam smakują, mogą narobić w organizmie sporo szkody.

Warto też często robić sobie przerwy. Jeśli poczujecie się zmęczone, usiądźcie gdzieś na chwilę, odetchnijcie, nabierzcie energii. Nie szkodzi, że gdzieś zjawicie się kilka minut później czy nawet godzinę. Pamiętajcie: nic nie jest ważniejsze od zdrowia waszego i maluszka.

Letnie ubrania ciążowe – recepta na upał

W gorące dni dobrze też uważniej przyjrzeć się diecie. Nawet gdy pojawiają się zachcianki, lepiej na chwilę z nich zrezygnować i ciężkostrawne potrawy zastąpić lekkimi, ale pożywnymi daniami. W żadnym wypadku nie należy zapomnieć o dostarczaniu białka, dlatego chude mięso czy ryby są jak najbardziej wskazane.

Remedium na dolegliwości może być też krótka drzemka z nogami uniesionymi do góry, co pomaga w uspokojeniu krążenia. Dobrym sposobem są także zimne okłady na łydki czy stosowanie specjalnych maści chłodzących. Ostrzegamy natomiast, aby ostrożnie korzystać z darów klimatyzacji. Wystarczy chwila nieuwagi, aby nas przewiało, a przykre konsekwencje będą nam jeszcze długo towarzyszyć.

Bardzo istotne jest, aby podczas upałów zadbać o właściwe letnie ubrania ciążowe. Są uszyte z wysokiej jakości tkanin, doskonale przepuszczających powietrze. Wybór fasonów i wzorów przyprawia o prawdziwy zawrót głowy – tym razem w pozytywnym znaczeniu. Znajdziemy coś na niezobowiązującą przechadzkę, ale też na nieco bardziej oficjalne spotkanie czy wieczorne wyjście w eleganckim stylu. Przy gorącej temperaturze doskonale sprawdzą się zwiewne sukienki ciążowe, które zapewnią nam maksimum wygody.

Sukienki ciążowe – zwiewność i wygoda

Ubrania ciążowe na lato mają być nie tylko piękne, ale przede wszystkim komfortowe. Musimy czuć się w nich swobodnie i mieć pewność, że nie zaczną nam przylepiać się do ciała. Na pewno dobrym wyborem będą spódnice. Kiedy dopasowujemy do nich T-shirt warto też zwrócić uwagę czy wybrany przez nas model dobrze podtrzymuje biust, który w czasie oczekiwania na malucha często przybiera większe rozmiary. Wiele bluzek na krótki rękaw ma podwójną funkcję, tzn. są przystosowane również do karmienia, dzięki czemu będziecie mogły z nich korzystać także po przyjściu dziecka na świat.

Jesteśmy przekonani, że stosując powyższe rady bez problemu przetrwacie nawet najbardziej gorące lato.

Zobacz też Wakacje w ciąży - czy można się opalać.