Ubranka dla niemowlaka – jak odpowiednio ubrać dziecko na spacer?

Ubranka dla niemowlaka – jak odpowiednio ubrać dziecko na spacer?

Na co zwrócić uwagę, kiedy wybieramy się na spacer z niemowlakiem?

Młoda mama, szczególnie jeśli rodziła po raz pierwszy, bardzo martwi się, aby w żaden sposób nie zaszkodzić swojemu dziecku. Przykłada ogromną wagę do wszystkich czynności, jakich wymaga opieka nad takim młodym człowiekiem. Z tego powodu zajęcia, które doświadczonym matkom przychodzą z większą łatwością, zajmują jej często znacznie więcej czasu. Nie ma co się jednak dziwić. Każda z nas wkłada całe serce w to, aby nasze pociechy miały jak najlepsze warunki do rozwoju i dorastania.

Ubranka dla niemowląt idealne na przechadzkę

Jedną z kwestii, która nurtuje niejedną z nas, jest to, jak odpowiednio ubrać maleństwo na spacer. To sprawa, nad którą warto się zastanowić przez dłuższą chwilę, niezależnie od pogody. Przegrzanie dziecka bywa równie szkodliwe jak jego wychłodzenie. Większość kobiet w pierwszym odruchu najchętniej opatuliłoby swoją pociechę, tak aby nie zagrażał jej żaden powiew wiatru czy przeciąg. Chociaż intencje są dobre, nie jest to właściwa metoda i może narobić więcej szkód niż korzyści.

Niestety, dziecko samo nie powie nam, czy ubraliśmy je tak, jak by sobie życzyło. Możemy liczyć co najwyżej na jego płacz, jeśli popełnimy błąd. Dlatego na początku trzeba kierować się intuicją, ale też kilkoma rozsądnymi zasadami.

Kompletując ubranka dla niemowląt na spacer, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na tkaniny, z jakiej są wykonane. Zwróćmy na to czujną uwagę, kiedy decydujemy się kupić śpioszki lub body. Najlepiej sprawdzają się naturalne materiały, np. czysta bawełna, która doskonale przepuszcza powietrze i nie powoduje potówek. To ważne, zwłaszcza że wnętrza wózków często są wykonane z grubszych tkanin, dzięki czemu dziecko znajduje się już w i tak wyższej temperaturze. Dokładnie kolejnych warstw nie byłoby w tym przypadku najlepszym pomysłem.

Ubranka dla niemowląt: delikatne i niepowodujące otarć

Następna kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę to rodzaj zapięcia. Najlepiej, aby było wykonane z jak najbardziej miękkiego tworzywa, co zapobiegnie otarciom. Ubranka dla niemowląt często mają je umieszczone na wysokości ramienia, co chroni najbardziej newralgiczne okolice. Podobnie jest ze szwami – powinny być uszyte z delikatnego materiału.

Rękaw koszulki czy body nie powinny być za długie, ani też za krótkie. Najlepiej sprawdzają się te kończące się między ramieniem, a łokciem – nie ograniczają ruchów malucha. Należy unikać ubranek z wąskimi rękawkami, bo mogą poranić dziecko, np. pod pachą. Śpioszki powinny też łatwo się rozpinać, aby mama w razie potrzeby mogła szybko zmienić pieluchę.

Ściągacze i troczki, czyli ciepłe ubranka dla niemowląt

Kiedy zadbamy już o odpowiednią jakość bielizny malucha, warto zastanowić się nad wierzchnimi warstwami. Najlepiej wybrać sweterek lub koszulkę z długim rękawem. Tu także zwracamy uwagę na jakość materiałów oraz długość rękawków i kierujemy się analogiczną zasadą jak przy śpioszkach.

Dobrze, aby kurteczka lub płaszczyk miały ściągacze przy rękawkach. Dzięki temu zimne powietrze nie dostanie się do środka, a przy tym strój lepiej dopasowuje się do ciała. Podobnie działa to w przypadku troczków w pasie, które zapewniają stabilność i dają pewność, że kurteczka się nie podciągnie.

Jak widać wystarczy zachować zdrowy rozsądek i kierować się kilkoma podstawami, aby spacer z dzieckiem był wyłącznie przyjemnością, a nie powodem do stresów. W końcu wspólne wyjścia mają być przede wszystkim radością dla mamy i niemowlaka oraz wspólnym odkrywaniem świata.

Zobacz też Zakończenie roku szkolnego dziecka - w co się ubrać, kiedy jesteś w ciąży.