Szpilki w ciąży – zakładać, czy nie?

Szpilki w ciąży – zakładać, czy nie?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży musi rezygnować ze wszystkich swoich ulubionych ubrań i akcesoriów. Największe problemy sprawia wybór obuwia, które nie tylko może stać się za ciasne, ale również zbyt niebezpieczne dla i tak obciążonego już kręgosłupa.

Po pierwsze zdrowie

Wybierając buty, ciężarna powinna przede wszystkim zwracać uwagę na komfort swojego kręgosłupa. Nadwyrężony ciężarem rosnącego brzuszka, nie powinien być poddawany dodatkowym obciążeniom w postaci wysokich i wąskich obcasów. Nienaturalne ułożenie stopy w szpilkach, doprowadza do delikatnych ucisków pleców, które podczas ciąży stają się jeszcze bardziej wrażliwe na ból. Dlatego, podczas dobierania obuwia, należy decydować się na zakup tych na szerokim i niezbyt wysokim obcasie. W ciąży – stopy kobiety mogą zmienić swoją długość, nawet o jeden rozmiar. Opuchnięte kończyny rosną nie tylko wzdłuż, ale również wszerz. Należy więc zrezygnować również z obuwia wąskiego. Tak samo jak zmienia się Wasza garderoba w ciąży i w szafie zaczynają królować piękne sukienki ciążowe, tak samo warto zadbać o komfort stóp i wybrać odpowiednie buty.

Niebezpieczne szpilki

Wysoki obcas nie sprzyja również utrzymaniu równowagi. Niezależnie, czy kobieta jest w ciąży, czy też nie – powinna uważać chodząc w butach na cienkiej szpilce. Nienaturalne wyginanie się kręgosłupa podczas noszenia szpilek, powoduje nieodwracalne wady kręgosłupa. Przyszłe mamy powinny jeszcze bardziej zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo. Wysoki obcas może spowodować upadek, co w ciąży jest ogromnym niebezpieczeństwem nie tylko dla kobiety, ale również dla maleństwa.

Płaskie nie są najlepszym wyborem

Nie można jednak stosować ekstremalnych metod i chodzić w butach na bardzo płaskich lub cienkich podeszwach. Opuchnięte stopy, pod naciskiem dodatkowych kilogramów, odkształcają się, powodując płaskostopie. Najbardziej odpowiednim wyborem stają się więc buty na 2-2,5 cm podeszwie.

Wyglądaj sexy w ciąży

Obuwie na niskim obcasie nie musi być niemodne. Przyszła mama może takie buty skomponować z uroczą spódnicą ciążową lub sukienką ciążową, która delikatnie opinając rosnący brzuszek, podkreśli wszystkie atuty ciężarnej.

Jeśli jednak przyszła mama, raz na jakiś czas, chciałaby założyć buty na wysokim obcasie, oczywiście może to zrobić, ale warto pamiętać o zabraniu ze sobą wygodnych butów na zmianę. Jednorazowe wyjście w szpilkach nie jest czymś zabronionym, ale codzienne noszenie takiego obuwia, niekorzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia ciężarnej.