Szkoła rodzenia - czego się tam nauczysz?

Szkoła rodzenia - czego się tam nauczysz?
By Joanna Komorniczak 9 miesięcy temu Brak komentarzy

Każdej przyszłej mamie, towarzyszy stres przedporodowy - szczególnie, jeżeli jest to pierwsze dziecko. Od naszych mam, z pewnością nie usłyszymy słów, które podniosłyby nas na duchu, a jako dorastające dziewczynki, nie zdobywałyśmy w naturalny sposób wiedzy potrzebnej przyszłej matce. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: "Czy będę umiała urodzić, skoro nigdy tego nie robiłam?" - idź do szkoły rodzenia! Spotkasz tam kobiety, które również szukają odpowiedzi na to pytanie. Poprawi Ci się samopoczucie i zaczniesz znowu wierzyć w siebie, a to z kolei pozytywnie wpłynie na poród i macierzyństwo.

Czego nauczysz się w szkole rodzenia?

Typowy program zajęć w szkole rodzenia, obejmuje cykl wykładów na temat ciąży i przebiegu porodu, praktyczny kurs opieki nad noworodkiem (w tym pielęgnacji i karmienia piersią). Szkoły zapewniają również zwiedzanie oddziału położniczego i sali do porodu rodzinnego. Dzięki temu, będziesz miała okazję zaznajomić się ze zwyczajami panującymi na porodówce, dlatego najlepiej abyś wybrała kurs, który organizowany jest w placówce, w której zdecydowałaś się urodzić. Poznasz wtedy doświadczone położne, które będą towarzyszyć Ci w tym szczególnym dniu. Na kursie zostaniesz zapoznana z fizjologiczną stroną porodu, dowiesz się o jego przebiegu oraz o tym, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę. Jest to doskonała okazja do zadawania pytań, ponieważ odpowiedzi udzielą Ci specjaliści, którzy rozwieją wszelkie twoje wątpliwości.


Niektóre zajęcia w szkołach rodzenia prowadzone są przez fizjoterapeutki. Pokazują one, jak skutecznie radzić sobie z bólem, towarzyszącym podczas skurczów, ale mówią także o tym, jak powinnaś przygotować się do porodu. Uczą też spokojnego oddechu, który na sali porodowej jest niezastąpiony. Nowoczesne szkoły rodzenia traktują poród jako proces spontaniczny. Na takich zajęciach prowadzący uczą ćwiczeń, które pozwolą ci zrozumieć swoje ciało i jego reakcje. Tradycyjną gimnastykę zastępują m.in. zajęcia jogi, na których instruktorzy uczą przyszłą matkę, jak odczytywać sygnały płynące z jej własnego ciała i w jaki sposób się relaksować. Na takie zajęcia ubierz się w wygodne spodnie dresowe, t-shirt lub miękką bluzę.

Co zyskasz dzięki szkole rodzenia?

Zajęcia w szkole rodzenia nie tylko przygotują Cię z wiedzy merytorycznej i poprawią twój komfort psychiczny. Zdaniem doświadczonych położnych, dają one również inne korzyści. Z obserwacji wynika, że u większości kobiet, które uczestniczyły w zajęciach, czas porodu skraca się przynajmniej o połowę. Nie będziesz musiała również korzystać z dużej ilości środków znieczulających. Z bólem, towarzyszącym skurczom, możesz sobie poradzić, wykonując ćwiczenia, których nauczyłaś się na kursie. Nie zaszkodzą one dziecku tak, jak leki. Ponadto lekarze odnotowali, że u wyedukowanych pacjentek rzadziej wykonuje się porody operacyjne, przy czym tylko u 6% z nich, zdarzają się uszkodzenia szyjki macicy. Będąc świadoma, ile radości czeka cię po udanym porodzie, szybciej wrócisz do pełnej sprawności, by zając się swoi maleństwem.Ile kosztuje kurs?

Szkoły rodzenia przestały być traktowane jako rzecz luksusowa czy kaprys młodych rodziców. Na dzień dzisiejszy stać na nie każdego, ponieważ większość z nich jest bezpłatna. W szkołach prywatnych, za cykl 15 spotkań zapłacisz w granicach 400 zł. Możesz jednak liczyć na zniżki lub np. płacić w ratach. Cena kursu zależy od ilości godzin zajęć przewidzianych w programie. Reasumując, za jedno spotkanie zapłacisz około 25 zł.Co szkoły oferują ojcom?

Na ogół do szkół rodzenia przychodzą pary. Szkoła rodzenia w swoim programie przewiduje udział przyszłych ojców. Twój partner zapozna się z metodami masażu oraz ze sposobami, dzięki którym będzie mógł Cię wspierać podczas porodu. Kurs przygotuje go także do połogu żony, wyjaśni, jak ważny jest to moment w życiu kobiety. Pozwoli też odróżnić baby-blues od przedłużającej się depresji poporodowej. Położne pokażą mu, jak działa pampers, czym różnią się między sobą butelki, czym są śpiochy i body. Dodatkowo szkoła rodzenia przeprowadzi ojca przez proces rejestracji dziecka po porodzie w urzędzie, a także wyjaśni, jak starać się o becikowe, co zwykle jest obowiązkiem ojca.