Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Za nami Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia. Jest to dzień, który ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat choroby oraz zachęcenie do większej akceptacji osób z tymże schorzeniem.

Czym jest autyzm?

Autyzm to schorzenie dotykające jedno na 500 urodzonych dzieci na świecie. Zasadnicze objawy choroby można zaobserwować już w pierwszych trzech latach życia chorego. Główną cechą, która charakteryzuje autyzm, jest przede wszystkim brak umiejętności nawiązania interakcji i komunikacji społecznej. Dzieci, które cierpią na to schorzenie, unikają kontaktu wzrokowego oraz cielesnego z opiekunami, nie okazują swojej radości poprzez uśmiech, nie potrafią wykorzystywać gestów do określenia swoich emocji. Autystyczne dzieci nie potrafią nawiązać głębokich relacji z rodzicami, ponieważ często mają trudność z rozpoznaniem osób szczególnie bliskich takich jak np. mama. Kolejną, charakterystyczną cechą osoby chorującej na autyzm, jest odmienny próg wrażliwość na intensywne światło lub głośne dźwięki, w porównaniu do dzieci zdrowych. Schorzenie to również objawia się poprzez nadaktywność, trudność z koncentracją uwagi, niekiedy nawet samookaleczenia czy problem z opanowaniem negatywnych emocji.

Wzory

Jednak najbardziej rozpoznawalnym objawem autyzmu są tak zwane wzorce powtarzalnych zachowań. Już w pierwszych latach życia, autystyczne dzieci w niewielkim stopniu eksplorują otoczenie (często w zupełnej ciszy) i bawią się jedynie wybranymi zabawkami. Wykorzystywanie przedmiotów do zabawy, również odbywa się w ściśle określony, mało spontaniczny sposób. Dzieci chore na autyzm, czerpią przyjemność z rutyny, wprawiania zabawek w jednostajny, wręcz monotonny ruch. Układanie samochodzików lub pluszaków w linii prostej, które może trwać godzinami, powinno u rodziców wzbudzić niepokój – może być to pierwszy objaw takiego schorzenia.

Autystyczni geniusze

Autyzm to nie tylko ucieczka przed interakcją ze społeczeństwem. To także niebywałe umiejętności, występujące u garstki osób na całym świecie. Dopiero po wielu latach badań, naukowcy stwierdzają, iż większość światowych geniuszy, chorowała właśnie na schorzenia odpowiadające autyzmowi. Chorzy często posiadają ponadprzeciętne umiejętność bardzo szybkiego, analitycznego liczenia, zapamiętywania i uczenia się języków w ekstremalnie szybkim tempie, odtworzenia z pamięci całego utworu muzycznego czy pięknego malowania i rysowania.

Dowiedz się więcej

Dzięki takim obchodom, jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – zainicjowanemu przez Katar, a dokładnie Jej Wysokość Mozah, społeczeństwa wszystkich krajów na świecie mają możliwość dowiedzenia się czym jest autyzm, poznania ludzi chorujących na to schorzenie oraz szybszego rozpoznawania choroby wśród swoich bliskich. Ustanowiono również, iż w tym szczególnym dniu, osoby socjalizujące się z chorymi, ubierają się na kolor niebieski. Mimo, iż dzieci chorych na autyzm przybywa z roku na rok coraz więcej, to poziom świadomości społecznej jest wciąż bardzo niski. Dni takie jak Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, mają przede wszystkim pokazać całe spektrum pozytywnych cech chorego i ułatwić akceptację takich dzieci wśród zdrowych rówieśników.