Sport w czasie ciąży

Sport w czasie ciąży
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Uprawianie sportu w ciąży, jest równie istotne, co zdrowe odżywianie i prawidłowa suplementacja. Nie znaczy to jednak, że ciężarna ma wykorzystywać swój organizm do granic możliwości i w pocie czoła zdobywać kolejne szczyty atletycznych wyzwań. Uprawianie sportu w ciąży, to zrównoważone, regularne ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie kluczowych mięśni i stawów, pomagających podczas porodu oraz złagodzenie często nieznośnych objawów ciąży.

Zapytaj lekarza

Zanim podejmiesz decyzję o uprawianiu sportu w ciąży, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Jeśli przed poczęciem dziecka aktywnie spędzałaś czas lub zawodowo zajmowałaś się sportem, istnieje mniejsze ryzyko negatywnego wpływu na rozwijające się w Twoim brzuszku dziecko. Jeżeli nie miałaś wcześniej do czynienia z nadmierną aktywnością fizyczną, ogranicz swój wysiłek do ćwiczeń dedykowanych szczególnie przyszłym mamusiom. W większych aglomeracjach, istnieje mnóstwo placówek organizujących fitness dla ciężarnych. Gdy z jakiegoś konkretnego powodu nie możesz uczestniczyć w grupowych zajęciach w sali gimnastycznej, takie ćwiczenia możesz z powodzeniem wykonywać w domowym zaciszu, jednak najlepiej pod kontrolą partnera lub kogoś bliskiego.

Odpowiedni strój

Uprawianie sportu wymaga dobrego przygotowania. Jedną z ważniejszych rzeczy, niepodważalnie jest odpowiedni strój do ćwiczeń. Przyszłe mamusie, powinny kupować odzież dobrej jakości, przeznaczoną wyłącznie dla ciężarnych. Do zestawu idealnego, bez wątpienia należą: bawełniane spodnie ciążowe, ze specjalnym, elastycznym pasem ciążowym, sportowa koszulka ciążowa lub top ciążowy, która nie uciska brzuszka, ale gwarantuje dobre podtrzymanie biustu oraz wyjątkowo wygodna i łatwa w zakładaniu bluza ciążowa. Taki komplet pozwoli Ci na przyjemne i bezpieczne utrzymywanie dobrej kondycji.

Spodnie ciążowe fitness szary pas

Nic na siłę

Jeżeli nie czujesz się na siłach i nie masz ochoty na intensywne ćwiczenia - nie ma powodów do zmartwień. Swoją kondycję możesz wzmacniać nawet po porodzie. Do tego czasu, dobra odzież ciążowa powinna ułatwić Ci poruszanie się, spokojne spacery czy wspólne weekendowe wycieczki. Dbanie o bezpieczeństwo rosnącego brzuszka, polega przede wszystkim na ułatwieniu jego swobodnego powiększania się – spodnie ciążowe z elastycznym pasem delikatnie podtrzymają jego ciężar. Dlatego postaraj się zrezygnować z nieodpowiednich ubrań, krępujących ruchy i utrudniających oddychanie. Bielizna ciążowa i rozciągające się bluzki ciążowe, zapewnią komfortowy odpoczynek i wykonywanie codziennych obowiązków.

T-shirt ciążowy Pszczółka na liściu