Śpij spokojnie

Śpij spokojnie
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Sen, to nieodłączny element życia każdego człowieka. Aby nienarodzone jeszcze maleństwo mogło dobrze i bezpiecznie rozwijać się w łonie matki, ciężarna potrzebuje znacznie więcej odpoczynku.

Na lewym bezpieczniej

Prawidłowe ułożenie ciała podczas snu przyszłej mamy ma ogromny wpływ na kształtowanie się maleństwa. Dodatkowo, przyjmowanie odpowiednich pozycji leżących, decyduje o komforcie ciężarnej, o jej samopoczuciu oraz o likwidowaniu ewentualnych dolegliwości związanych z rosnącym brzuszkiem.

Ginekolodzy zalecają kobietom w ciąży spanie na lewym boku – takie ułożenie to nic innego, jak profilaktyka w związku z zapobieganiem powstawania zakrzepów, żylaków, czy zespołu ucisku żyły głównej dolnej. Leżenie na lewym boku pomaga uniknąć niedotlenienia płodu oraz omdleń mamy. Odpoczywanie na prawym boku i ciągłe uciskanie żyły głównej dolnej może doprowadzić do nagłego spadku ciśnienia i np. podczas zmiany pozycji, spowodować zasłabnięcie, czy nawet utratę przytomności ciężarnej. Lewy bok dodatkowo ułatwia oddychanie, pracę nerek oraz zmniejsza ryzyko występowania uporczywych w ciąży skurczy łydek.

Przyjemność odpoczynku

Obecnie na rynku istnieje wiele akcesoriów, ułatwiających przyszłej mamie spokojny sen. Jednym z nich jest długa poduszka (w kształcie litery C) zwana pieszczotliwie rogalem, pomagająca ciężarnej ułożyć się komfortowo na lewym boku, nie obciążając przy tym rosnącego brzuszka. Taka poducha odciąża również kręgosłup, pozwalając na swobodne oparcie brzucha na jej bokach oraz zapobiega powstawaniu zakrzepów w wyniku nakładania nogi na nogę. Kolejnym, niezbędnym elementem komfortowego snu przyszłej mamy są wygodne koszule nocne ciążowe. Wykonane z najwyższej jakości materiałów nie powodują podrażnień skóry i dopasowują się do zmieniającej sylwetki, nie uciskając brzuszka. Dodatkowo, ukryte w koszuli zakładki, pozwalają na subtelne i komfortowe napojenie maleństwa – co sprawia, że koszula nocna ciążowa, staje się później idealną koszulką do karmienia. Wygodna bielizna nocna ciążowa pozwala na prawidłowe ułożenie ciała podczas snu, nie krępuje ruchów i ułatwia korzystanie z toalety.

Nic na siłę

Leżenie na lewym boku jest wskazane – szczególnie, gdy kobieta spodziewa się bliźniąt. Nie wszystkie ciężarne potrafią jednak przyjąć taką pozycję lub nie są w stanie kontrolować ułożenia swojego ciała podczas snu. Odpoczywanie na prawym boku nie jest niebezpieczne, więc nie zmuszaj się do nienaturalnych dla Ciebie pozycji. Jeśli mimo to, chciałabyś przekonać się do spania na lewej stronie, poproś partnera o pomoc w wygodnym ułożeniu poduszek pod Twoim ciałem lub o zwracanie uwagi, kiedy odruchowo będziesz chciała położyć się na swojej prawej stronie.