Skurcze Braxtona Hicksa

Skurcze Braxtona Hicksa
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Skurcze Braxtona-Hicksa, zwane również skurczami przepowiadającymi, to prawidłowy objaw, występujący u większości kobiet po 20 tygodniu ciąży. Są to niewielkie, czasem nawet niewyczuwalne skurcze macicy, które nie doprowadzają do przedwczesnego rozwiązania.

Doktor Hicks

Nazwa tego zjawiska wywodzi się od nazwiska angielskiego ginekologa, żyjącego w XIX wieku. To właśnie doktor John Braxton-Hicks, jako pierwszy zbadał i opisał te objawy, dzięki czemu pacjentki mogły być nieco spokojniejsze, kiedy w połowie ciąży zaczynały odczuwać dziwne i bolesne skurcze.

Na czym polegają skurcze Braxtona-Hicksa?

Jest to niekontrolowana, mimowolna czynność skurczowa, która ma za zadanie przygotować macicę do porodu. Takie „treningi” narządów rozrodczych kobiety, są niezbędnym elementem, ułatwiającym późniejsze rozwiązanie. Skurczy Braxtona-Hicksa nie można porównywać do tych porodowych – nie są one bowiem w stanie „wypchnąć” maleństwa z łona matki oraz nie są tak intensywne aby skrócić szyjkę macicy. Niektóre przyszłe mamy podczas wykonywania codziennych czynności nie są nawet w stanie ich wyczuć. Inne zaś, opisują je jako „twardnienie” brzucha, (przenoszące się od góry brzucha matki i schodzące coraz niżej), które czasem uniemożliwia np. wyprostowanie się.

Jak sobie z nimi radzić?

Skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się najczęściej podczas długotrwałego siedzenia lub stania. Najlepszą metodą na pozbycie się ich jest diametralna zmiana pozycji – jeśli zbyt długo siedzisz, pospaceruj trochę, jeśli stoisz – usiądź. Dodatkowo, podczas występowania takich skurczy, należy wziąć kilka spokojnych i głębokich oddechów, które dotlenią organizm i pozwolą na rozluźnienie spiętego ciała. Jeśli jednak skurcze występują bardzo często, są niekomfortowe lub bolesne i przede wszystkim sprawiają, że kobieta zaczyna odczuwać duży stres – najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który przepisze dostosowane dla ciężarnych leki rozkurczowe.

Skurcze Braxtona-Hicksa trwają około 30 sekund, następnie łagodnieją i całkowicie zanikają. Jeżeli poczujesz, że objawy zamiast ustępować, nasilają się, a do tego doświadczasz innych dolegliwości, takich jak np.: odejście wód płodowych, ból brzucha i ból pleców – to znak, że poród jest już blisko.