Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka
By Joanna Komorniczak 9 miesięcy temu Brak komentarzy

Pierwszy rok życia niemowlęcia, to jeden z ważniejszych okresów, w którym dochodzi do wielu znaczących zmian, mających wpływ na późniejsze ukształtowanie zdolności psychofizycznych dziecka. Nabywanie nowych umiejętności, zazwyczaj okupione jest dużym wysiłkiem niemowlęcia, często powodującym niepokój i rozdrażnienie maluszka. Taki czas, nazywamy skokiem rozwojowym.

5 tygodni

Pierwszy skok rozwojowy w życiu niemowlęcia, przypada na piąty tydzień. W tym czasie, zmysły maluszka stają się zdecydowanie bardziej wrażliwe na bodźce – dziecko zaczyna widzieć, słyszeć i czuć znacznie więcej, co może powodować u niego niepokój i lęk. Swoje odczucia i stres związany z nowością, potrafi zakomunikować jedynie w formie płaczu i problemów ze spaniem. W tym czasie najlepiej częściej niż zwykle przytulać niemowę, mówić do niego łagodnym głosem oraz delikatnie dotykać.

7-9 tygodni i 11-12 tygodni

Kolejny skok następuje kilka tygodni po pierwszym. Jest on zdecydowanie bardziej zauważalny – niemowlę nabywa szereg nowych umiejętności, docenianych przez otoczenie. Jedną z najbardziej spektakularnych umiejętności dziecka, jest bez wątpienia możliwość podnoszenia na kilka, kilkanaście sekund główki. Dotykanie, łapanie i krótkie trzymanie przedmiotów przez maluszka, także sprawia opiekunom nie lada radość. Ósmy tydzień to przełomowy czas dla niemowlęcia, które zaczyna z zainteresowaniem przyglądać się twarzom, słuchać sprawiającej mu przyjemność muzyki oraz przyglądać się świecącym przedmiotom. Ruchy nóżek i rączek, stają się bardziej sprecyzowane, ponieważ malec zaczyna zauważać ich obecność i związek z resztą swojego ciała. W dwunastym tygodniu, ruchy dziecka są bardziej sprecyzowane i płynne. Maluszek potrafi już odwrócić główkę, aby zlokalizować źródło dźwięku lub przybliżyć dłoń do ust. Często zaczyna już wkładać całe rączki do buzi. W tym okresie, dziecko zmienia ton swojego głosu, wydając pierwsze piski. Zabawną dla rodziców oznaką przebytego skoku rozwojowego, może być umiejętność puszczania bąbelków ze śliny.

14-19 tygodni i 22-26 tygodni

Oba okresy, naszpikowane są zdobywaniem nowych, bardzo istotnych umiejętności. Podczas pierwszego z tych dwóch skoków, maluszek przekręca się z brzuszka na plecy, rozpoczyna pierwsze próby raczkowania, reaguje na własne imię i rozpoznaje wymawiane przez bliskich określone słowa. W tym czasie, dziecko zaczyna wyrażać swoje emocje dotyczące znudzenia, próbuje zwrócić na siebie uwagę poprzez kasłanie. W kolejnym skoku rozwojowym, który trwa aż do czterech tygodni, do najistotniejszych umiejętności należy samodzielne siadanie, doprecyzowanie raczkowania oraz pojawienie się tzw. lęku separacyjnego.

33-37 tygodni i 41-48 tygodni

To już ostatnie w pierwszym roku życia niemowlęcia skoki rozwojowe. Kluczowymi wydarzeniami w tym czasie są bez wątpienia umiejętności związane z rozpoznawaniem kształtów, inicjowaniem zabawy, okazywaniem zazdrości.