Rodzinne spędzanie czasu – ciekawe zabawy dla całej rodziny

Rodzinne spędzanie czasu – ciekawe zabawy dla całej rodziny

Zabawy z rodziną to także świetny sposób, aby stymulować rozwój malucha.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że żadne prezenty, ani najdroższe gadżety nie zastąpią naszemu dziecku wspólnie spędzonego czasu. Zdarza się, że w codziennym pędzie i w nadmiarze obowiązków na chwilę o tym zapominamy. Poświęcamy się obowiązkom, podczas gdy pociechy wpatrują się w telewizory czy ekrany tabletów. Jeśli dochodzi do tego sporadycznie, nie ma w tym nic nagannego. Należy jednak zrobić wszystko, aby jak najwięcej czasu poświęcać na wspólne zabawy z rodziną. To zapewni wspomnienia, których nie da nam nic innego. Jest to również okazja, aby rozwijać umiejętności maluchów, zarówno te intelektualne jak i umysłowe. Możliwości są tysiące. W końcu dzieci potrafią w każdym drobiazgu dostrzec coś wyjątkowego. Podobnie jest w najprostszych nawet czynnościach, gdy obok jest uśmiechnięta mama i tata.

Planszówki i puzzle – zabawy dla całej rodziny

Kiedy myślimy o jakiejś rozrywce dla pociechy, należy pamiętać o jednym ważnym czynniku. Nie może ona przerastać zdolności naszego dziecka. Jeśli wyznaczymy mu zadanie, z którym nie będzie potrafił sobie poradzić, zamiast radości zacznie okazywać frustrację, a tego na pewno byśmy nie chcieli. Dlatego warto najpierw przez chwilę rozważyć czy planowane przez nas zabawy dla całej rodziny, będą przynosić satysfakcję jej wszystkim członkom. Z pewnością bez problemu znajdziecie kilka wariantów, które można dopasować do różnego stadium rozwoju.

Puzzle – na rynku znajdziemy ich tysiące. Z wizerunkami popularnych postaci z kreskówek, z przedmiotami codziennego użytku czy obrazkami krajobrazu. Zestawy są dostosowane do różnego wieku, dzięki czemu poradzą sobie z nimi nawet trzylatki. To świetny sposób na to, aby uczyć dziecka cierpliwości, dokładności, a przede wszystkim spostrzegawczości.

Planszówki – kochają je zarówno najmłodsi, jak i starsi. Doskonale służą integracji, szczególnie jeśli gramy w drużynach, co jest świetną lekcją współpracy. Wspólnie zdobywamy cel, a pokonanie starszej siostry czy taty w takiej potyczce będzie napawać malucha prawdziwą dumą. Dlatego czasem warto dyskretnie dać mu małe fory. Rekomendujemy ten sposób aktywności na długie wieczory i pochmurne dni. Z pewnością nawet przez chwilę nie będziecie się nudzić.

Na zewnątrz i wśród przyrody – najlepsza zabawa z rodziną

Gra w chowanego – to przykład zabawy dla dzieci doskonale znanej kolejnym pokoleniom. Dzieci niezmiennie ją uwielbiają. Zwłaszcza te najmłodsze, które sprytnej kryjówki poszukują z prawdziwą pasją i z drżeniem serca czekają, czy ktoś z domowników je odnajdzie.

Poszukiwacze skarbów – chociaż nazwa brzmi dość spektakularnie, wystarczy wysoka trawa i kilka drobiazgów, żeby zapewnić rozrywkę nawet na kilka godzin. Wystarczy, że rodzice pochowają gdzieś na łące czy w ogrodzie przyniesione ze sobą przedmioty, a następnie ogłoszą, że zwycięża ten, kto znajdzie ich najwięcej w jak najkrótszym czasie. Emocje i masa śmiechu gwarantowane!

Przedstawienie na pikniku – ciepłe dni to najlepszy czas, aby połączyć ze sobą różne aktywności. Możemy wybrać się na familijny piknik, a jednocześnie przeprowadzić inne zabawy dla całej rodziny, np. wystawić przedstawienie. Wcześniej warto poprosić dzieci, żeby wybrały ulubioną książeczkę i kazały każdemu domownikowi wcielić się w wybraną rolę. Później każdy uczy się swojej kwestii i odgrywa rolę na świeżym powietrzu. Takie zadanie uczy przełamywania nieśmiałości, pokazuje dziecku jak ogromny ma potencjał, a przede wszystkim sprawia masę frajdy wszystkim aktorom.

Pamiętaj: jeśli wybierasz zabawy w plenerze, warto zadbać o odpowiedni ubiór wszystkich domowników, który nie będzie krępował ruchów i odciągał uwagi od rozrywki. Dla malutkich dzieci, które póki co pełnią rolę obserwatora, najlepiej wybrać wygodne body. Doskonałym wyborem dla świeżo upieczonej mamy będzie, np. sukienka albo top w połączeniu ze spódnicą lub spodniami.

Zobacz ubrania do karmienia w sklepie MyTummy!

Przybliżyliśmy wam tylko kilka z licznych przykładów, dlaczego i jak warto organizować zabawy z rodziną. Jesteśmy przekonani, że w swoim gronie wpadniecie na wiele innych pomysłów. Pamiętajcie: ten wspólnie spędzony czas będzie procentował przez długie lata!

Przeczytaj także Wyjazd w góry z niemowlęciem - czy to dobry pomysł?