Rodzić po ludzku

Rodzić po ludzku
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Główne cele

Misją Fundacji, jest przede wszystkim poprawa warunków panujących na polskich oddziałach porodowych i poporodowych. Pracownicy tej organizacji, w szczególności kładą nacisk na opiekę ze strony personelu szpitala, możliwość przebywania bliskich ciężarnej podczas porodu, opcję skorzystania ze znieczulenia i innych rozwiązań uśmierzających ból. Fundacja podnosi świadomość kobiet dotyczącą ich praw oraz edukuje personel służby zdrowia, zajmujący się opieką okołoporodową.

Czy jest lepiej?

Kiedy w 1994 roku, ruszyła w Polsce akcja dziennikarzy śledczych i działaczy społecznych, nazwana właśnie „Rodzić po ludzku”, po raz pierwszy kobiety odważyły się opowiedzieć o swoich traumatycznych przeżyciach związanych z fatalną opieką podczas porodu. Mówiły przede wszystkim o braku wsparcia psychologicznego zaraz po narodzinach dziecka, karygodnych warunkach sanitarnych panujących w salach, samotności i anonimowości każdej z rodzących matek. Już rok po ponownej akcji, kobiety otrzymały odpowiedź na postawione przez siebie postulaty. Większość dyrektorów szpitali, zgodziło się na porody rodzinne, odwiedzanie noworodków, przebywanie matki z dzieckiem przez cały okres pobytu w szpitalu (nie tylko podczas karmienia). Kolejne lata przyniosły zmiany dotyczące planowania porodu – otwarto wiele szkół rodzenia, które mają na celu zapewnienie wsparcia psychologicznego obojgu rodzicom, nie tylko po porodzie, ale również w trakcie trwania ciąży. Przeszkolono także personel oddziałów położniczych, z których wybrano doradców laktacyjnych i personel pomagający w pielęgnacji dziecka.

Wszystko przed nami

Mimo, że od lat dziewięćdziesiątych warunki w szpitalach uległy znacznej poprawie, polskie oddziały położnicze wciąż nie dorównują tym zachodnioeuropejskim. Nadal, w wielu szpitalach, za tak zwany poród rodzinny należy zapłacić, a personel szpitala nie dba o całkowitą prywatność podczas tego jakże intymnego przeżycia. Dodatkowo, temat bólu i znieczuleń, wciąż budzi kontrowersje i nie zawsze kobieta może w tej kwestii liczyć na wsparcie załogi szpitala. Dlatego też, Fundacja Rodzić po ludzku, nieprzerwanie od dwudziestu lat działa na rzecz godnego porodu.

Jak znaleźć właściwy szpital?

Fundacja Rodzić po ludzku, założyła specjalną stronę internetową, która ma na celu pomóc kobietom ciężarnym w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szpitala. Na www.gdzierodzic.info, znaleźć można bazę polskich porodówek, przeczytać opinie kobiet, które korzystały z usług danego szpitala oraz dowiedzieć się na przykład co wziąć na czas pobytu w szpitalu.
Nie bójmy się mówić o tym co dla nas najważniejsze, uczmy się wrażliwości i szacunku do drugiego człowieka, dzięki temu godne i bezpieczne narodziny dziecka staną się codziennością w każdym szpitalu.

Źródła: http://www.rodzicpoludzku.pl/