Prowadzenie samochodu w ciąży

Prowadzenie samochodu w ciąży
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Prowadzenie samochodu w ciąży może być przyjemne i komfortowe. Wystarczy, że przyszła mama zastosuje się do kilku podstawowych zasad, które zagwarantują prawidłowy i bezpieczny przebieg podróży.

Zawsze zapinaj pasy

Chociaż istnieje mnóstwo opinii mówiących o tym, by ciężarna nie zapinała pasów w samochodzie – specjaliści twierdzą, iż mimo wszystko prawidłowa jazda w pasach jest bezpieczniejsza dla przyszłych mam, niż prowadzenie auta bez takiego zabezpieczenia. Ewentualne wypadnięcie przez szybę w momencie kolizji, jest zdecydowanie bardziej groźne dla ciężarnej, niż mocne zaciśnięcie pasów wokół ciała kobiety. Aby móc komfortowo i bezpiecznie prowadzić samochód w pasach, należy pamiętać o kilku wskazówkach:

- pas powinien być zawsze przełożony pod brzuchem,

- powinien opierać się na biodrach,

- nie powinien być skręcony.

Jeśli przyszła mama obawia się złych skutków tradycyjnego zapinania pasów, może skorzystać z ogólnodostępnych adapterów przeznaczonych właśnie dla ciężarnych. Często w sklepach z akcesoriami dla kobiet w ciąży można wypożyczyć taki sprzęt, bez konieczności jego zakupu.

Dopasuj ubranie

Aby podróż ciężarnej przebiegała wygodnie i bezpiecznie, przyszła mama powinna odpowiednio ubrać się do prowadzenia pojazdu. Należy przede wszystkim zrezygnować z dużej, wielowarstwowej odzieży, która nie tylko krępuje ruchy podczas kierowania samochodem, ale również sprawia, że może zwiększyć się odczuwalność wszelkich ciążowych dolegliwości. Ciężarna prowadząca pojazd, powinna czuć się wygodnie i mieć stały dostęp do świeżego powietrza.

Prawidłowo ustaw fotel

Kolejnym ważnym czynnikiem jest właściwe ustawienie fotela. Pamiętaj, aby Twój rosnący brzuszek nie dotykał deski rozdzielczej samochodu, aby obie ręce spoczywały na kierownicy, a fotel ustawiony był w takiej odległości, która pozwoli Ci na bezpieczne i przemyślane wykonywanie manewrów na drodze.

Rób przerwy

Dalekie podróże powinny składać się z kilku dłuższych przerw. Kręgosłup ciężarnej, która prowadzi samochód jest nie tylko przez dłuższy czas ustawiony w jednej pozycji, ale również całe ciało narażone jest na spowolnienie krążenia oraz możliwość powstawania opuchlizn. Dlatego warto podczas postoju chwilę pospacerować, delikatnie się rozciągnąć, a jeśli to możliwe zmienić się z innym kierowcą, aby dać odpocząć swojemu ciału. Również koniec trzeciego trymestru nie jest najbardziej odpowiednim czasem na prowadzenie samochodu – przyszła mama nie jest w stanie przewidzieć kiedy i gdzie rozpocznie się poród oraz, w którym momencie maleństwo wykona kilka bolesnych kopniaków. Dlatego warto przemyśleć, czy w ostatnim miesiącu nie będziemy zbyt narażać naszego zdrowia oraz bezpieczeństwa innych użytkowników drogi. Jeśli musimy się bezpiecznie przemieścić w dane miejsce zawsze możemy też poprosić o pomoc rodzinę lub przyjaciół.