Problem robienia na nocnik

Problem robienia na nocnik
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Problem robienia na nocnik od zawsze pojawiał się w życiu codziennym młodych mam. Pytanie jak zachęcić małego człowieka do korzystania z nocnika? Nie jest to w wbrew pozorom takie trudne jak się może wydawać. Przede wszystkim dziecko nie może czuć się do niczego przymuszane, raczej powinna to być zachęta. Należy pokazać dziecku, że jest to forma zabawy/gry.

Bardzo ważna jest też cierpliwość rodzica, początki zawsze są trudne i wymagają czasu, u jednego dziecka jest to miesiąc u innego proces przeciąga się do kilku miesięcy. Najlepiej opracować sobie konkretny plan, nie działać po omacku. Najłatwiej naukę korzystania z nocnika rozpocząć od załatwiania potrzeby, którą wykonujemy zdecydowanie rzadziej czyli robienie kupy, łatwiej można wychwycić moment, w którym dziecko powinno usiąść na nocnik.

Nocnik powinno postawić się w łazience, żeby brzdąc wiedział gdzie należy korzystać ze swoich potrzeb, nie powinno się stawiać go przy wszystkich w pokoju, co odbiera dziecku prywatność, która jest potrzeba przy tego typu czynnościach oraz zmienia załatwianie potrzeb fizjologicznych w formę wielkiego wydarzenia. Małe dziecko nie widzi potrzeby przechodzenia z pieluch do korzystania z nocnika gdyż po prostu nie poczuło różnicy. Czasem warto dać dziecku załatwić się w bieliznę, poczuje, że jest to mokre i nieprzyjemne i chętniej będzie korzystało z nocnika. Małe dzieci nie opuszczają swojej mamy na krok nawet w łazience, można to wykorzystać i podczas gdy my korzystamy z toalety posadzić dziecko na nocnik.

Naśladowanie jest wpisane w prawidłowy rozwój i może spowodować po prostu przełom. Maluszek będzie chciał zrobić ?coś? jak mama lub tata. Zabieg można powtarzać co zaprocentuje. Kiedy rozpocząć naukę korzystania z nocnika? Najlepiej poczekać aż dziecko samo się zainteresuje nowym przedmiotem, postawić go w łazience i cierpliwie poczekać, dzieci zaczynają interesować się korzystaniem z nocnika między 1,5 roku, a 2 lata. W tym wieku dziecko potrafi już kontrolować swoje potrzeby i przeważnie potrafi też poinformować otoczenie o tym, że coś takiego się zbliża.

Nie ma się jednak co stresować jeśli wasze dziecko ma już 2 lata i nadal nie chce robić na nocnik, bo każde dziecko jest inne i jest to bardzo subiektywna sprawa. Należy pamiętać, że ułatwia to funkcjonowanie dziecka w przedszkolu, nie zawsze przedszkolanki są w stanie zająć się wszystkimi dziećmi w tej samej chwili, a dziecko, które robi samo na nocnik po prostu może skorzystać z niego kiedy chce, nie czekając na pomoc, może poczuć się dzięki temu bardziej samodzielnie, co jest następnym krokiem do usamodzielnienia (oczywiście w przyszłości :).

W procesie przechodzenia z pieluchy na nocnik pojawiają się oczywiście nowinki tak jak w każdej dziedzinie, nocniki grające, mówiące, śpiewające itp. Nie ma co ich demonizować, ale są po prostu zbędnym gadżetem, czasem nawet utrudniają, bo w oczach dziecka stają się następną zabawką. Taki nocnik nie uczy korzystania z łazienki tylko robienia czegoś w zamian, dziecko myśli "jak zrobię tu siku to ta zabawka zaśpiewa" po czym wpada na pomysł, że może tam wlać również wody lub innego napoju i uzyskać taki sam efekt.

Niektóre dzieci wręcz boją się grających nocników. Nie można jednak generalizować, bo są dzieci, u których to działa. Najlepiej jednak opracować własny plan działania, przystosowany do naszego dziecka oraz być wytrwałym i cierpliwym.

Są też książeczki i bajki o tematyce przechodzenia z pieluszki na nocnik, to także może pomóc, dziecko zobaczy, że ulubiona postać robi kroczek do przodu i zaczyna inaczej się załatwiać to i ono będzie chciało tego spróbować. Bajki edukacyjne też potrafią działać cuda.

Nie powinno się zaniedbywać tego procesu i czekać zbyt długo, aż dziecko może samo kiedyś się nauczy.

Dla małego odkrywcy jest to tak czy inaczej ogromne przeżycie, które wprowadza go powoli w samodzielność.

Więcej do poczytania:

Jak nauczyć dziecko robić kupę na nocnik

Czas na nocnik

Jak przekonać dziecko do nocnika?