Pozycje do karmienia piersią

Pozycje do karmienia piersią
By Joanna Komorniczak 4 miesięcy temu Brak komentarzy

Jeśli karmisz piersią, powinnaś sprawdzić wszystkie możliwe pozycje, aby móc wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie i Twojego maluszka. Poniżej podpowiadamy, jakie pozycje najbardziej przypadły do gustu młodym mamom.

Pozycja leżąca/półleżąca

Jedna z najbardziej popularnych pozycji wykorzystywanych do karmienia niemowlęcia. Polecana przede wszystkim zaraz po porodzie, kiedy organizm kobiety nie jest jeszcze gotowy na wielogodzinne siedzenie. Pozycja ta ma wiele zalet, a najważniejszą z nich jest fakt, że nie obciąża praktycznie żadnych mięśni. Leżąc na boku lub na plecach, przyłóż niemowlę do piersi, zbliżając swoje ciało do maleńkiego ciałka. Pamiętaj o podłożeniu miękkiej poduszki pod swoją głowę, aby w komfortowy i bezpieczny sposób na poić niemowlę.

Pozycja siedząca

Ta klasyczna pozycja nadaje się do karmienia dzieci w ciągu dnia, kiedy nie czujesz zbyt dużego zmęczenia i nie chcesz spać z maleństwem. W takiej pozycji najczęściej wykorzystuje się poduszki do karmienia i wygodne fotele z podnóżkiem. Niemowlę najlepiej podtrzymywać jedną ręką, gdzie główka malca oparta jest na Twoim przedramieniu, a drobna pupa na dłoni.

Pozycja spod pachy

Przydatna, kiedy trzeba „oszukać” niemowlę. Często, noworodki upatrują sobie jedną z piersi, przez co młode mamy cierpią, nie mogąc opróżnić drugiej. Taka pozycja ułatwia karmienie i polecana jest również podczas zapalenia piersi. Dodatkowo, pozycję „spod pachy” upodobały sobie kobiety po cesarskim cięciu oraz te, które mają obfity biust.

Pozycja na krzyż

Pozycja bardzo podobna do tej klasycznej, jednak niemowlę trzymane jest przeciwległą ręką do piersi. Główka malca oparta jest na dłoni kobiety, a reszta ciała spoczywa na przedramieniu mamy. Pozycja ta polecana jest mamusiom, których niemowlęta są energiczne i szybko rozpraszają się podczas picia mleka.

Karmienie piersią wymaga skupienia i odpowiedniej pozycji, która ułatwi maluszkowi picie mleka oraz zapewni komfort młodej mamie. W każdej okoliczności, karmiąca mama powinna być ubrana w strój odpowiedni do przystawienia malca. Najbardziej odpowiednią odzieżą jest odzież do karmienia, czyli taka, której fason zapewnia niemowlęciu łatwy dostęp do piersi. Młodym mamom szczególnie polecamy bieliznę do karmienia, czyli wszelkiego rodzaju biustonosze i koszulki, których odpinane ramiączka lub subtelnie ukryte zakładki pozwolą na wygodne karmienie piersią.


Koszula ciążowa Chloe niebieska - Koszula do karmieniaTop do karmienia basic grana