Porozumienie Bez Przemocy – metoda wychowawcza Marshalla Rosenberga

Porozumienie Bez Przemocy – metoda wychowawcza Marshalla Rosenberga
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Świeżo upieczony rodzic, często boryka się z trudnym wyborem metody, w jakiej chciałby wychowywać własne dzieci. Z jednej strony powielamy wzory i reguły z naszego dzieciństwa, z drugiej zaś, chcemy wprowadzić pewne ulepszenia i nowoczesne rozwiązania w radzeniu sobie z problemami wieku dziecięcego. Jedną z metod wartych uwagi jest tzw. Porozumienie Bez Przemocy.

Marshall Rosenberg

Kim właściwie był twórca tej rewolucyjnej metody wychowawczej? Marshall Rosenberg był amerykańskim psychologiem, mediatorem, nauczycielem i autorem wielu podręczników. Już od wczesnych lat, interesował się psychologią i jej wpływem na ludzkie relacje. Po ukończeniu studiów, rozpoczął praktykę na oddziałach szpitalnych, zajmując się ludźmi z problemami psychicznymi. Po wielu latach studiowania różnych przypadków, nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci, zaczął tworzyć metodę wychowawczą opierającą się na rozwiązywaniu problemów, bez użycia jakiejkolwiek przemocy (fizycznej, psychicznej). Ukoronowaniem jego prac, było otwarcie Centrum Porozumienia Bez Przemocy (NVC) w Nowym Meksyku oraz rozpowszechnienie teorii o wychowaniu bez przemocy.

Główne założenia

Metoda Porozumienia Bez Przemocy, polega na komunikacji skupiającej się na potrzebach i emocjach. Rosenberg wymienia tutaj specyficzną formę porozumienia się, poprzez użycie konkretnych sformułowań, które mają zapewnić sprawną i bezpieczną rozmowę (np. między rodzicem a dzieckiem), bez potrzeby używania jakiekolwiek przemocy. Badacz twierdził, iż każdorazowo kiedy ktoś zwraca się do nas, robi to z prośbą o wysłuchanie jego potrzeb, rzadziej w formie podziękowania za ich spełnienie. W zależności czy jesteśmy w stanie spełnić jego wymagania, czy też nie, prośba ta może wzbudzić w nas negatywne lub pozytywne emocje. NVC, to rodzaj dialogu, w którym największy nacisk kładziemy na głębokie i zaangażowane wysłuchanie rozmówcy oraz na wyrażenie siebie.

Polska Fundacja Porozumienia Bez Przemocy

Jeśli metoda Marshalla wydaje Ci się interesująca, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy również działają w naszym kraju i chętnie pomogą w wyjaśnieniu szczegółów tej rewolucyjnej formy wychowywania dzieci. W Polsce istnieje mnóstwo placówek, które korzystają z elementów metody Rosenberga. Warto także zapoznać się z lekturą tematyczną, dostępną w większości dobrych księgarni. Dodatkowo, wiele stowarzyszeń i fundacji organizuje warsztaty i kursy przeznaczone nie tylko dla rodziców, ale dla każdego, kto chciałby nauczyć się empatii i dobrej komunikacji z innymi.

Metoda wychowawcza Marshalla Rosenberga, może być świetną alternatywą dla tych, którzy mają problem z komunikacją oraz wyrażaniem swoich uczuć. Warto już od wczesnych lat życia, wprowadzać dzieci w świat empatii i głębokiego zrozumienia rozmówcy – dzięki temu zyskają łatwość w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie.