Poród rodzinny – na czym polega?

Poród rodzinny – na czym polega?
By Joanna Komorniczak 4 miesięcy temu Brak komentarzy

Od kilku lat w Polsce, poród rodzinny jest jedną z częściej wybieranych form przyjścia na świat dziecka. Obecność partnera podczas całego procesu niesie za sobą mnóstwo zalet, ale również posiada swoje wady.

Na czym polega?

Poród rodzinny to nic innego, jak przebywanie obojga rodziców na sali porodowej. Partner rodzącej pozostaje w pomieszczeniu tak długo, jak pozwolą mu lekarze lub położna. Jeśli w trakcie akcji porodowej nastąpią komplikacje, które na przykład trzeba będzie zakończyć cesarskim cięciem, mężczyzna zostanie poproszony o opuszczenie sali. Poród rodzinny to przede wszystkim wsparcie mentalne rodzącej, dodawanie jej otuchy i spełnianie podstawowych próśb. Osoba towarzysząca może podawać wodę, wykonywać delikatny masaż pleców, trzymać za rękę lub podkładać poduszki. Takie wsparcie jest kluczowe, szczególnie podczas pierwszego porodu, kiedy kobieta spotyka się z czymś nowym i nieznanym. Obecność partnera może pomóc jej przezwyciężyć strach i chociaż na chwilę zapomnieć o bólu.

Nie tylko z partnerem

Poród rodzinny nie musi odbywać się z mężem, czy partnerem. Jeśli wolisz, aby na sali porodowej przebywała z Tobą mama, przyjaciółka lub siostra, nie ma ku temu najmniejszych przeciwwskazań. Ważne, aby była przy Tobie osoba której ufasz i nie odczuwasz wstydu – poród przecież składa się z wielu części, a niektóre z nich, nie należą do przyjemnych. Takie wsparcie będzie więc pożyteczne i potrzebne, pod warunkiem, że obie strony będą całkowicie zaangażowane w przyjście na świat dziecka. Decydując się na poród rodzinny, pamiętaj również, że osoba towarzysząca nie może ingerować w pracę położnej lub lekarza odbierającego poród. Udana akcja porodowa zależy przede wszystkim od dobrej pracy lekarzy i Twojego osobistego zaangażowania, dlatego partner może jedynie wspierać Twoje działanie, a nie czynności personelu medycznego.

Wady

Rodzenie w obecności bliskiej osoby, może mieć niewielkie, aczkolwiek istotne wady. Pamiętaj, aby nie zmuszać partnera do uczestnictwa w porodzie – jeśli sam nie wyrazi na to ochoty, postaraj się uszanować jego zdanie. Wszystkie obowiązki osoby towarzyszącej wypełni z powodzeniem położna, która niezależnie od partnera, musi być obecna przez cały czas trwania porodu. Zmuszenie męża lub partnera do przebywania z Tobą na sali porodowej, może skutkować np. utratą przytomności mężczyzny podczas widoku krwi. Dodatkowo, niektóre kobiety obawiają się, że ich ukochany zobaczy je w sytuacji mało kobiecej i estetycznej, co może mieć wpływ na późniejsze współżycie.

Poród rodzinny jest czymś wyjątkowym i pozwala na umocnienie więzi między rodzicami a dzieckiem. Jeśli świadomie zechcecie wspólnie przeżywać cud narodzin, pamiętajcie o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz wykonywaniu poleceń położnej