Podróżowanie w ciąży

Podróżowanie w ciąży
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Współczesne kobiety w ciąży, jeśli zdrowie im na to pozwala, starają się być aktywne aż do dnia porodu. Do takich czynności możemy zaliczyć pracę, ale również ciekawe spędzanie czasu z przyjaciółmi czy rodziną. Najlepszym sposobem na relaks, jest chwilowa zmiana otoczenia, porzucenie codziennych obowiązków domowych i rozkoszowanie się pięknymi widokami. Aby móc uczestniczyć w takiej wycieczce, ciężarna musi najpierw skonsultować swoją decyzję z lekarzem prowadzącym.

Jak przygotować się do podróży?

Jeśli Twój ginekolog nie widzi przeciwwskazań do podróży, nie pozostaje Ci nic innego, jak zaplanowanie wspaniałej wyprawy i spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Kwestia destynacji jest bardzo indywidualna, ale warto pamiętać, że długie i egzotyczne podróże nie są najbezpieczniejsze dla Ciebie i maleństwa. Najlepiej wybrać się na kilkudniowy wypoczynek w miejsce, gdzie będzie łatwy i szybki dostęp do opieki medycznej oraz udogodnienia dla ciężarnych.

Pakowanie - czas start!

Oprócz wszystkich potrzebnych lekarstw i suplementów, które zażywasz w czasie ciąży, pamiętaj także o swoich kosmetykach – szczególnie tych zapobiegających rozstępom lub o balsamach nawilżających. Codzienna pielęgnacja skóry pozwoli Ci zachować efekty jeszcze na wiele miesięcy po porodzie. Poza apteczką i kosmetyczką, najważniejszym elementem walizki jest bez wątpienia odzież. I tutaj, w zależności od kierunku podróży, powinnaś dostosować swoje ubrania nie tylko do panujących warunków atmosferycznych w danym kraju (lub regionie) ale także do trymestru swojej ciąży. Najbezpieczniejszym staje się więc zapakowanie ubrań, które nie będą zbyt ciasne – podróżowanie w niewygodnym stroju nie tylko źle wpływa na samopoczucie turystki, ale również na komfort dziecka w brzuchu ciężarnej. Przyszła mama powinna też pamiętać, że nagła zmiana temperatury ciała (szczególnie jej podwyższenie) jest bardzo niebezpieczna dla ciąży. Luźny, wykonany z naturalnych materiałów strój, zapobiegnie nadmiernemu poceniu się oraz nie spowoduje podrażnienia skóry. Jeśli wybierasz się na wycieczkę latem, pamiętaj o zakupie lekkich sukienek, wygodnych spódnic i topów, które ochronią Twój brzuszek przed promieniami słonecznymi i zapewnią wygodę, np. podczas plażowania.

Bezpiecznie w podróży

Jeśli zamierzasz jechać samochodem, mimo bycia w ciąży, pamiętaj o zapinaniu pasów – jeżeli czujesz się niekomfortowo w klasycznie zapiętym zabezpieczeniu, możesz na czas podróży wypożyczyć lub kupić specjalny adapter do pasów, który kształtem dostosuje się do Twojego ciążowego brzuszka. Dodatkowo, załóż wygodny strój ciążowy, który nie będzie opinał ciała – najlepszym zestawem może okazać się ciążowy strój sportowy (dresowe spodnie z elastycznym pasem ciążowym, bluza ciążowa oraz t-shirt ciążowy).

Podróże kształcą i sprawiają wiele przyjemności. Ciąża jest jednym z piękniejszych momentów na odpoczynek na łonie natury, wśród tych, których kochamy. Jeśli zachowamy wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa, wycieczka przyszłej mamy może okazać się jedną z przyjemniejszych.