Pierwszy dzień w przedszkolu - jak radzić sobie ze stresem dziecka?

Pierwszy dzień w przedszkolu - jak radzić sobie ze stresem dziecka?
By Joanna Komorniczak 3 lat temu 1 komentarz

Pierwszy dzień naszego dziecka w przedszkolu, nie musi być traumą ani dla malucha, ani dla jego rodziców. W artykule podpowiadamy, co zrobić, żeby nasza pociecha chętnie spędzała czas poza domem.

Liczy się nastrój

To, jaki nastrój mają rodzice, którzy wysyłają swoje dziecko do przedszkola, jest jednym z ważniejszych elementów wpływających na samopoczucie pociechy. Jeśli jesteśmy zdenerwowani, co chwilę ostrzegamy dziecko przed niebezpieczeństwami czyhającymi w przedszkolu lub zwyczajnie nie potrafimy się skupić na codziennych czynnościach, maluch od razu zmieni swoje nastawienie do sytuacji i przyjmie naszą negatywną postawę. Kiedy wybierzesz już przedszkole, które będzie odpowiadać na wszystkie potrzeby Twojej rodziny, nie ma powodu do obaw. Dziecko nie analizuje sytuacji w tak drobiazgowy sposób, w jaki robią to dorośli, dlatego nie ma sensu wprowadzać go w szczegóły funkcjonowania “placówki”.

Motywacja

Sednem sukcesu dobrowolnego pójścia do przedszkola po raz pierwszy, jest bez wątpienia umiejętność radzenia sobie z napotkanymi nowościami. Rolą rodzica jest subtelne przygotowanie psychiki dziecka do szybkiego rozstania. Takie ćwiczenia powinny odbywać się z dużym wyprzedzeniem, aby maluch nie odczuł większej różnicy, kiedy zostanie bez rodziców na cały dzień. Postaraj się, aby dziecko znalazło dodatkową motywację związaną z pójściem do przedszkola – może w nagrodę za dobre zachowanie wśród innych dzieci, będziecie mogli wspólnie pójść na lody? A może wiadomość, że w przedszkolu czeka mnóstwo nowych przyjaźni i zabaw, będzie największą motywacją dla Twojego szkraba? Ważne, aby rodzic umiał wsłuchać się w potrzeby dziecka i zachęcił go do odkrywania kolejnych sfer życia.

Same plusy

Kolejnym, bardzo dobrym pomysłem, jest bez wątpienia opowiadanie o przedszkolu w samych superlatywach. Kiedy dziecko ma wątpliwości, czy chce spędzić cały dzień wśród obcych dzieci, opowiedz mu o niezliczonej ilości zabawek, gier i pluszaków. Wspaniałym placu zabaw i super opiekunkach, które z ochotą zajmą się całą grupą radosnych dzieci. Najwięcej niepewnych maluszków pochodzi z rodzin, w których sami rodzice odczuwają lęki przed nowościami. Warto więc opowiadać maluszkowi z zaangażowaniem i przejęciem, o wszystkich interesujących rzeczach, jakie spotkają go podczas pobytu w placówce. Zdecydowanie łatwiej będzie przekonać dziecko, które uczęszczało wcześniej do żłobka, jednak jeśli przedszkole nie mieści się w tym samym budynku, pociecha może odczuwać te same lęki, co maluch, który nie chodził do przedszkola.

PIOTR 2 lat temu o 11:47
I tak nic z tego nadal płacze