Pierwsze ruchy dziecka – kiedy powinnaś je poczuć?

Pierwsze ruchy dziecka – kiedy powinnaś je poczuć?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka to coś, na co z utęsknieniem czekają przyszłe mamusie. Kiedy możemy poczuć urocze kopniaki albo zaobserwować falowanie ciążowego brzuszka? Odpowiedź poniżej.

Czy to już?

Wiele kobiet przez długi czas nie zdaje sobie sprawy, że wyczuwanie czegoś w rodzaju delikatnych, pękających „bąbelków” lub uczucie przelewania płynów ustrojowych w brzuchu, to nic innego jak pierwsze zauważalne ruchy maleńkiego dziecka. Na początku bywają bardzo subtelne i nie występują w określonych porach. Najczęściej jednak, zdarzają się po zjedzeniu czegoś słodkiego lub podczas wieczornego odpoczynku. Po dłuższym czasie, czyli około 20 tygodnia ciąży, kobieta z pewnością może stwierdzić, że to urocze łaskotanie to rozwijające się w jej brzuchu maleństwo.

Kiedy zacząć się martwić?

Jeśli po 20 tygodniu ciąży nie jesteś w stanie wyczuć żadnych ruchów dziecka, zgłoś się do swojego lekarza prowadzącego. Wizyta powinna przebiegać w spokojnej atmosferze, z wykonaniem podstawowego badania USG, dzięki któremu ginekolog określi powód małej aktywności malucha. To, że nie możesz poczuć delikatnych kopnięć dziecka, nie znaczy na sto procent, że dzieje się coś złego. Brak takich odczuć może być na przykład spowodowany zbyt grubą tkanką tłuszczową na Twoim brzuchu. W takim przypadku, będziesz musiała poczekać trochę dłużej na poczucie pierwszych ruchów dziecka.

Cukier i lewy bok

Niektóre ciężarne zauważają, że maluch wzmaga swoją aktywność zaraz po tym, jak skonsumują coś słodkiego. Rzeczywiście, nagłe dostarczenie większej dawki cukru, powoduje pobudzenie dziecka. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby zobaczyć ruchy maleństwa podczas badania USG, zjedz słodkiego cukierka lub batonik około pół godziny przed wizytą u ginekologa. Niekiedy nadmierna ruchliwość brzdąca nie pozwala na dokładne zbadanie go lub całkowicie odwrotnie – dzięki „wędrowaniu” dziecka w Twoim brzuszku, lekarz może uchwycić obraz całego ciała, z każdej perspektywy. Jeśli chcesz wyraźniej poczuć pierwsze kopnięcia, połóż się na lewym boku. Taka pozycja nie powoduje ucisku żyły głównej, która odpowiedzialna jest za dotlenienie Twojego (i tym samym maluszka), organizmu.

Często, pierwsze ruchy dziecka mylone są z naturalnymi procesami trawiennymi lub delikatnymi skurczami mięśni brzucha. Z czasem, przyszła mama potrafi ocenić nie tylko czas, w którym maluszek daje o sobie znać, ale także jego nastrój czy aktywność. Każdy niepokojący objaw (zbyt częste kopanie lub jego brak), należy skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem.