Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Senność, mdłości a może rozdrażnienie? Tkliwe piersi i częste oddawanie moczu? Nie lekceważ takich objawów – mogą to być pierwsze symptomy wczesnej ciąży.

Nerwowość, senność i mdłości

To jedne z pierwszych, wczesnych objawów ciąży, które bardzo często bywają mylone z PMS lub ogólnym osłabieniem organizmu. Wielokrotnie kobiety wiążą nerwowość lub mdłości np. ze stresem w pracy, a wzmożoną senność z przemęczeniem. Nagły płacz, który już po kilku minutach przeradza się w napady radości, może być symptomem wczesnej ciąży. Poranne mdłości mylone są również z typowym rozstrojem żołądka. Jeżeli jednak wszystkie te objawy nasiliły się około dwa tygodnie po ostatniej owulacji i jeśli występują w określonych porach dnia, warto wykonać podstawowe badania (test ciążowy, badanie poziomu beta hCG we krwi) oraz udać się z wynikami do swojego ginekologa.

Brak apetytu lub wilczy apetyt

Jeżeli odczuwasz nagłe napady głodu i przyjemność sprawia Ci konsumowanie dziwnych zestawień smakowych (kwaśne smaki połączone np. ze słodkimi ), może to być również objaw wczesnej ciąży. Nie zawsze jednak pierwsze oznaki charakteryzują się ciągłym podjadaniem. U niektórych pań, występuje zupełnie odwrotna sytuacja, w której kompletny brak apetytu utrudnia normalne funkcjonowanie organizmu.

Obolałe piersi

To niestety dość nieprzyjemny objaw ciąży, jednak bardzo częsty w tym okresie, dzięki któremu możesz być prawie pewna, że doszło do zapłodnienia. W pierwszych tygodniach ciąży, znacznie zwiększa się objętość krwi w organizmie, co powoduje dodatkowe ukrwienie gruczołów. Piersi stają się zauważalnie większe i bardziej nabrzmiałe. Taki symptom może być wykryty gołym okiem i nie wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. W tym czasie należy dbać o swoje piersi, nie uciskać ich i nosić komfortową bieliznę.

Brak miesiączki

To chyba jeden z najważniejszych i pierwszych objawów ciąży. Jeśli planujecie potomstwo, taki zanik comiesięcznego krwawienia powinien być dla Was sygnałem, że najprawdopodobniej jesteś w ciąży. Brak miesiączki spowodowany jest zaburzeniem hormonów, za co odpowiedzialne jest zagnieżdżenie się komórki w macicy. Jednak taki znak, może być traktowany jako symptom ciąży jedynie u kobiet, które mają regularne miesiączki. Panie, które mają problem z dokładnym określeniem długości swojego cyklu, powinny wykonać przede wszystkim badanie krwi, aby uzyskać w stu procentach pewny wynik.

Wczesne objawy ciąży mogą być mylone z wieloma innymi dolegliwościami. Aby mieć pewność, czy rzeczywiście doszło do zapłodnienia komórki jajowej, najlepiej wykonać test ciążowy i badanie krwi, dzień po terminie spodziewanej miesiączki. Z wynikami należy udać się do swojego ginekologa, który potwierdzi ciążę lub jej brak.