Pierwsza kąpiel dziecka – co przygotować??

Pierwsza kąpiel dziecka – co przygotować??

Dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie potrzebne rzeczy, by potem w spokoju cieszyć się wspólnymi chwilami. Sprawdź, czego potrzebujesz do pierwszej kąpieli malucha!

Zanim dziecko zostanie rozebrane i włożone do wody wszystkie niezbędne akcesoria należy zgromadzić w zasięgu ręki. Podpowiadamy, co może ci się przydać.

Akcesoria kąpielowe dla dziecka

W sprzedaży jest dostępnych wiele akcesoriów, które ułatwiają zabiegi higieniczne przy dziecku:

  • Wanienka – kąpiel w wanience jest wygodniejsza niż w wannie z niewielką ilością wody. Pomaga dziecku wyciszyć się i odprężyć, a potem spokojniej spać. Wanienkę możesz ustawić w łazience lub w każdym innym pomieszczeniu – ważne jednak, by było tam dość ciepło (około 22–25 oC).
  • Hamak lub leżaczek – dobrym rozwiązaniem jest wanienka ze specjalnym hamakiem lub wbudowanym plastikowym leżaczkiem. Udogodnienie sprawia, że maluch jest stabilnie podtrzymywany (główka znajduje się stale nad wodą), a rodzice mają przy tym wolne ręce, którymi mogą namydlić i opłukać dziecko. Tego typu akcesoria przydadzą się zwłaszcza osobom, które nie mają jeszcze dużego doświadczenia w opiece nad dziećmi.
  • Pływający termometr – temperatura wody do kąpieli dziecka powinna wynosić około 37oC. Pływający termometr z zaznaczoną skalą komfortu pozwoli stale monitorować, czy woda zbyt nie wystygła.

W czasie pierwszej (i kolejnych) kąpieli przydadzą się również:

  • Ręczniki – owiniesz nim malucha po kąpieli. Dobrym rozwiązaniem są ręczniki z kapturkiem, które pozwalają łatwo osłonić mokrą główkę dziecka.
  • Płyn myjący – najlepszy będzie bezzapachowy płyn myjący o odczynie zbliżonym do skóry dziecka (pH 5,5). Ważne, by był przeznaczony do pielęgnacji skóry już od pierwszych dni życia. Dobrze sprawdzą się też tzw. emolienty, czyli preparaty, które nie tylko myją skórę, lecz także odbudowują jej naturalną barierę lipidową.

Należy mieć również przygotowane ubranko – powinno leżeć pod ręką, by nie dopuścić do wychłodzenia malucha po kąpieli.