Obowiązkowe badania w ciąży

Obowiązkowe badania w ciąży
By Joanna Komorniczak 4 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy wykonasz pierwszy domowy test, który potwierdzi, że jesteś w ciąży, powinnaś jak najszybciej udać się do swojego ginekologa, który na podstawie wywiadu oraz badania USG, określi tydzień rozwoju płodu. Po dokonaniu pomiaru, lekarz ma obowiązek skierować Cię na wykonanie konkretnych badań, mających wpływ na prawidłowo prowadzoną ciążę.

Poziom beta HcG

Badanie poziomu Beta HcG, czyli w nomenklaturze medycznej gonadotropiny kosmówkowej, to pierwsze i najważniejsze badanie krwi przyszłej mamy. To właśnie określony poziom tego hormonu, ułatwia lekarzowi ocenę zaawansowania płodu oraz ewentualne zagrożenia związane z trudnością w utrzymaniu ciąży. Wskaźnik ten można zmierzyć o każdej porze dnia i nie trzeba być na czczo. Dodatkowo, przyszła mama nie potrzebuje skierowania, aby wykonać takie badanie. Jeśli więc zależy Ci na dokładnym i niemal stuprocentowym potwierdzeniu ciąży, możesz samodzielnie udać się do najbliższego laboratorium i zlecić pielęgniarce pobieranie krwi. Zwykle, na wyniki czeka się dobę.

Morfologia krwi i badanie moczu

To badanie należy do obowiązkowych i wykonywane jest kilka razy podczas całego okresu trwania ciąży. Poziomy żelaza, potasu i magnezu, powinny być monitorowane przez kolejne miesiące rozwoju maluszka, aby lekarz mógł zapobiec ewentualnym schorzeniom dziecka, powstałym w skutek niedoboru lub przeciwnie, nadmiaru danego pierwiastka w organizmie kobiety. Dodatkowo, z krwi kobiety mierzy się również wszelkie poziomy hormonów, np. tarczycy, odpowiedzialne za utrzymanie ciąży i dobre samopoczucie przyszłej mamusi.

Aids, HIV, rzeżączka i toksoplazmoza

Niezwykle istotne badania, które wykonuje się również poprzez pobieranie krwi. W zależności od wyniku, ginekolog prowadzący ciążę może zadecydować o wprowadzeniu dodatkowych farmaceutyków. Może również skierować przyszłą mamę na dalsze badania, potwierdzające lub wykluczające ewentualne zagrożenia dla życia kobiety i maluszka. Nawet jeśli jesteś przekonana, że nie chorujesz na żaden z powyższych wirusów, koniecznie wykonaj te badania. Bez takiego wyniku laboratoryjnego, szpital może nawet odmówić odebrania porodu.

Badanie USG

Tutaj opinie lekarzy są podzielone. W niektórych krajach, ginekolodzy stronią od badań ultrasonograficznych twierdząc, że mogą mieć zły wpływ na rozwój dzieckai. Inni zaś, nie widzą przeszkód w oglądaniu rozwoju dziecka poprzez najnowocześniejsze urządzenia prześwietlające. Według standardu, który obowiązuje w Polsce, masz prawo na pewno do trzech kontroli USG podczas całej ciąży – na początku, w połowie oraz na końcu ciąży. W praktyce, zniecierpliwieni rodzice proszą lekarzy o wykonywanie takich badań częściej, aby mogli podejrzeć postępujący rozwój wyczekiwanego szczęścia.

Badania prowadzone przez cały okres ciąży, poprzedzają prawidłowe i szczęśliwe rozwiązanie, w skutek którego na świat przychodzi zdrowe dziecko. Regularne wykonywanie zleconych przez ginekologa badań, może uchronić Cię przed ewentualnymi problemami związanymi z rozwojem maluszka.