Niemowlę i pies – czy to duet idealny?

Niemowlę i pies – czy to duet idealny?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy w domu pojawia się niemowlę, rodzice skupiają na nim całą swoją uwagę, czasem zapominając o pozostałych domownikach. Często, pomijanymi lokatorami stają wtedy się nasi pupile – psy. W dzisiejszym artykule spróbujemy Wam przedstawić kilka argumentów, które przemawiają za tym, aby nasze dzieci wychowywały się z czworonożnymi przyjaciółmi.

Nauka dzielenia

Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o uczenie kilkutygodniowego niemowlaka dzielenia się z innymi. To raczej szkoła dla rodziców, którzy posiadając psa, uczą się planowania dnia i wprowadzania rutyny w życie dziecka. Powtarzalność czynności jest czymś bardzo istotnym w rozwoju maluszka – daje mu poczucie bezpieczeństwa i łagodnie przyzwyczaja do późniejszych zmian. Podział obowiązków w rodzinie znacznie bardziej usprawnia codzienne funkcjonowanie. Wychodzenie z psem na spacer, podawanie mu pożywienia, to czynności, które pozwolą nam na chwilę „wyjść” z dziecięcego świata, bez negatywnych skutków dla reszty otoczenia.

Uczmy szacunku

Dziecko wychowywane z pupilem uczy się łagodności, opieki nad innymi, łatwiej odnajduje się w środowisku, w którym przebywają inne zwierzęta oraz przede wszystkim podczas codziennej zabawy z psem uczy się szacunku do ludzi i zwierząt. Ta ostatnia cecha jest kluczem do prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Jeśli rodzice od początku pokażą maluszkowi, że zwierzę należy traktować jak członka rodziny i codziennie dbać o niego, możemy mieć pewność, że w przyszłości nasz syn lub córka bez problemu poradzi sobie z opieką nad swoimi dziećmi i bliskimi. Istnieje również drugi aspekt wychowywania dziecka z psem. Niemowlęciu łatwiej będzie zaakceptować rodzeństwo, ponieważ od początku swojego życia widzi, że rodzice dzielą swoją miłość na kilka serc.

Co z zarazkami?

Głównym powodem, dla którego po narodzinach dziecka rodzice „odsuwają na bok” swojego pupila jest strach przed zarazkami i chorobami zwierzęcymi. Jeśli rodzina regularnie dba o zdrowie(zapewnia wszystkie szczepienia i przeglądy jamy ustnej) oraz zachowuje higienę zwierzęcia, nie powinna mieć obaw przed zapoznaniem psa z nowym członkiem rodziny. Dziecko przebywające w otoczeniu psa, czasem dzieląc się z nim swoim posiłkiem, miejscem do spania czy zabawką, nabiera dodatkowej odporności, która wzmacnia się z każdym miesiącem przyjaźni ze zwierzęciem. Jeżeli jednak nasze zwierzę nie potrafi poradzić sobie z pojawieniem się nowego domownika i mimo wielu podjętych prób związanych z leczeniem u behawiorysty wciąż wykazuje agresywne zachowanie w stosunku do dziecka, należy poważnie zastanowić się nad zmianą otoczenia naszego pupila. Może dobrym wyjściem byłoby chwilowe przekazanie psa w ręce znanej mu rodziny lub przyjaciół?