Nie tylko szkoła rodzenia. Czym są szkoły dla przyszłych ojców?

Nie tylko szkoła rodzenia. Czym są szkoły dla przyszłych ojców?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

O szkole rodzenia słyszałaś już pewnie dostatecznie dużo. Mogłaś też na jej temat przeczytać na naszym blogu. A co sądzisz o lekcjach ojcostwa? Czy przyszły tata też powinien zdobyć stosowną wiedzę i nabrać przydatnych umiejętności jeszcze zanim maleństwo pojawi się na świecie?

Wielu ojców, którzy oczekują swojego pierwszego dziecka, może czuć się niepewnie - przecież nigdy przedtem nie byli w takiej sytuacji! Czego trzeba się spodziewać? Jak pomóc ciężarnej partnerce? W jaki sposób zajmować się noworodkiem? Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi udzielą pedagodzy ze szkoły dla przyszłych ojców. To właśnie na zajęciach w takiej szkole mężczyzna przygotowuje się do roli taty.

Troska o przyszłą mamę

Na zajęciach panowie zaczynają edukację od wypracowania technik współodczuwania z partnerką. Muszą nauczyć się rozumieć kobietę, a w szczególności - kobietę, która wkrótce zostanie matką. Mężczyźni nie tylko nabierają empatii, ale również dowiadują się w jaki sposób mogą pomóc partnerce w wykonywaniu codziennych czynności, które w okresie ciąży stają się dość kłopotliwe. W szkole prowadzone są m.in. lekcje z wykonywania odprężającego masażu, a także omawiane są relacje intymne podczas ciąży. Uczestnicy mają możliwość porozmawiania z psychologiem, seksuologiem, fizjoterapeutą oraz położną.

Dla bezpieczeństwa dziecka

Przyszli ojcowie uczą się również tego, w jaki sposób stworzyć dziecku bezpieczne warunki życia. Dowiadują się, jak powinni urządzić dziecięcy pokoik, w co musi być wyposażone łóżeczko, jakie środki ostrożności należy zachować podczas kontaktu z noworodkiem, które przedmioty nie powinny się znajdować w pobliżu malucha, jak sobie radzić w przypadku zagrożenia, itp. Ojciec musi czuwać nad bezpieczeństwem dziecka, będąc dla niego jednocześnie mentorem i autorytetem. W sytuacjach kryzysowych powinien wiedzieć, jak się zachować, by szybko i zwinnie wyjść z opresji. Oczywiście nie ma ojców idealnych, ale jeśli zajęcia mogą chociaż trochę przybliżyć przyszłych opiekunów do ideału, czemu by nie spróbować?

Pielęgnacja niemowlęcia

Przewijaniem, kąpielą czy ubieraniem maluszka nie musi wyłącznie zajmować się mama. Skoro mamy równouprawnienie płci, mężczyzna również powinien brać aktywny udział w opiece nad dzieckiem. W trakcie zajęć panowie uczą się codziennej pielęgnacji niemowlęcia, ze zwróceniem szczególnej uwagi na jego zdrowie i komfort. Po takim szkoleniu przyszli ojcowie są w pełni przygotowani to tego, by z powodzeniem opiekować się dzieckiem. Nabyte przez nich umiejętności mogą okazać się szczególnie przydatne, kiedy np. matka miała wykonane cesarskie cięcie i po porodzie jeszcze przez kilka dni nie jest w stanie zająć się maleństwem.

Dojrzeć do ojcostwa

Rola ojca przewiduje nie tylko opiekę nad malcem i zapewnienie mu bytu ale również otoczenie go miłością i zrozumieniem. Uczestnictwo w zajęciach może nie tylko zapewnić mężczyźnie porcję wiedzy i praktycznych umiejętności, ale także rozbudzić uczucia ojcowskie. Budowanie więzi nie dotyczy wyłącznie okresu po porodzie. Ojciec, który solidnie przygotowuje się na przyjęcie maleństwa, poświęca mu sporo uwagi, jeszcze przed narodzinami. "Rozmowa" z dzieckiem, podczas gdy jeszcze mieszka ono w brzuchu mamy, jest niezastąpionym sposobem na zbudowanie silnej rodzicielskiej relacji od podstaw.

Więcej artykułów:

Tata w szkole rodzenia – dlaczego to takie ważne?

Szkoła rodzenia dla taty