Nauka szczotkowania zębów

Nauka szczotkowania zębów
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Ząbki maluszka są tak samo istotne, jak zęby dorosłego człowieka, dlatego należy traktować je ze szczególną dbałością, używając do tego najlepszych produktów dedykowanych dzieciom.

Kiedy rozpocząć naukę?

Próby szczotkowania zębów, należy rozpocząć już od pojawienia się pierwszego mlecznego ząbka. Nie będzie to oczywiście klasyczne szczotkowanie, a jedynie zapoznanie się dziecka z przyborami do higieny jamy ustnej. Często, specjaliści zalecają używanie samej szczoteczki, bez nakładania pasty do zębów. Taka szczoteczka, przeznaczona do niemowlęcego uzębienia, jest znacznie bardziej miękka i ma specjalnie wyprofilowaną rączkę, żeby maluszek mógł bez problemu skierować szczoteczkę do swoich ust. Aby dziecko nauczyło się i przyzwyczaiło do takich czynności, należy ją powtarzać codziennie, najlepiej podczas wieczornej kąpieli. Pierwsze ząbki powodują chęć gryzienia, dlatego szczoteczki przeznaczone do ząbków małych dzieci, przystosowane są do ciągłego wyginania i obgryzania.

Prawdziwe mycie

Codzienne i regularne mycie zębów, z użyciem specjalnej pasty, powinno być czynnością wykonywaną przez dziecko, które świadomie potrafi skierować szczoteczkę do swoich ust i wykonać podstawowe ruchy czyszczące uzębienie. Nie można określić najlepszego wieku maluszka, ponieważ niektóre dzieci chętnie szczotkują swoje ząbki już po pierwszym roku życia, inne zaś, dopiero dwanaście miesięcy później. Nie należy się jednak zrażać niewielkimi postępami – to co wypracujemy w pierwszych latach życia naszych dzieci, zaprocentuje w ich późniejszym życiu.

Dbaj o zęby

Szczotkowanie ząbków nie jest jedynym sposobem na utrzymanie zdrowej higieny jamy ustnej. Starajmy się nie karmić naszych dzieci dużą ilością słodkości oraz słodzonych napojów. Jeśli jednak zdecydujemy się na podanie cukierka lub czekolady, nie róbmy tego wieczorem lub dajmy szansę dziecku na umycie zębów zaraz po spożyciu produktu zawierającego dużą ilość cukru. Jeśli w danej chwili dziecko nie ma możliwości szczotkowania ząbków, starajmy się, aby każdy posiłek popijało wodą, przepłukując przy tym całą jamę ustną. Dzięki temu neutralizujemy nieodpowiednie pH w buzi dziecka.

W dzisiejszych czasach, piękny i zadbany uśmiech jest tak samo ważny dla naszego zdrowia jak i pozytywnej akceptacji w społeczeństwie. Pomagajmy naszym dzieciom w codziennym szczotkowaniu ząbków, aby mogły w przyszłości samodzielnie zadbać o higienę jamy ustnej.