Na czym polega USG 3D i 4D?

Na czym polega USG 3D i 4D?
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Jeszcze kilkanaście lat temu, podczas badania ginekologicznego, ciężarne mogły dojrzeć niewyraźny zarys sylwetki swojego maleństwa. Dziś, dzięki ogromnemu postępowi medycyny, rodzice mogą ocenić do kogo ich dziecko będzie podobne, zanim jeszcze przyjdzie na świat.

Badanie USG 3D

Współczesna technika i szybki postęp nauki sprawiły, że obecnie lekarze korzystają z najnowszych rozwiązań, pozwalających na profesjonalne i pełne zbadanie rozwijającego się w brzuchu matki maluszka. Do takich zadań, wykorzystuje się np. ultrasonograf 3D, który pozwala na przedstawienie trójwymiarowego obrazu płodu. Rodzice podczas takiego badania, mogą zobaczyć na ekranie monitora swoje jeszcze nienarodzone dziecko, jego wszystkie kończyny, grymas na twarzy czy po prostu całą sylwetkę malucha. Badanie USG 3D kończy wykonanie zdjęć, które w tej samej chwili zostają drukowane. Taki namacalny dowód na istnienie nowego życia w łonie matki, stanowi pierwszą pamiątkę Rodziców z pięknego okresu ciąży. Często też, przyszłe mamy porównują rozwój dziecka, poprzez kompletowanie zdjęć USG wykonanych na przestrzeni 9 miesięcy.

Badanie USG 4D

Takie badanie różni się od poprzedniego jedną, istotną kwestią – tutaj, rodzice mogą podziwiać swoje maleństwo w ruchu, w czasie rzeczywistym. Jest to bez wątpienia ogromna atrakcja dla przyszłej mamy, która przez wiele miesięcy czuje pod sercem ruchy dziecka i zastanawia się w jakiej jest pozycji, czy śpi lub czy właśnie ma czkawkę. Badanie USG 4D pozwala także na wyłapanie niewidocznych w USG 2D szczegółów anatomicznych płodu, które mogą mieć ogromne znaczenie dla rozwoju malca.

Zalety badania USG 3D i 4D

Dzięki nowym technologiom, ciąża kobiety może być monitorowana już od pierwszych dni życia płodu. To właśnie badanie ultrasonografem, potrafi zdiagnozować większość chorób, które mogą być leczone już w brzuchu matki. Lekarze dowodzą, iż USG 3 i 4D pozwala na precyzyjne „prześwietlenie” kośćca dziecka, sprawdzenie jakości organów wewnętrznych, zbadanie podniebienia czy kości nosowej (ważnej przy stwierdzeniu zespołu Downa). Ogromną zaletą aparatu 3D i 4D jest także możliwość zapisu dokonanego badania w pamięci maszyny, co pozwala na późniejsze analizy kolejnych wyników i porównanie je z poprzednimi.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, ciężarna powinna poddać się badaniu USG 3 razy. Nie ma oficjalnych danych mówiących o złym wpływie ultrasonografu na rozwijające się dziecko, jednak nie należy znacząco przekraczać określonej przez lekarza normy. Badania USG 3D i 4D to rewolucyjne rozwiązanie, które pomaga lekarzom we wczesnej diagnozie ewentualnych schorzeń płodu oraz prawidłowym monitorowaniu całej ciąży. Mimo to, wciąż najważniejsze jest doświadczenie i profesjonalizm ginekologa, a nie nowoczesny sprzęt.