My się zimy nie boimy!

My się zimy nie boimy!
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Zima to nie czas na siedzenie w domu i podkręcanie kaloryfera! Jeżeli Twój maluszek ma więcej niż trzy tygodnie to pogoda nie zwalnia Cię z obowiązkowych spacerów ze swoją pociechą. Świeże powietrze i słońce jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Zmiana temperatury z domowej, na zewnętrzną korzystnie wpływa na wzmocnienie układu immunologicznego maluszka. Zimą pogoda jest trochę bardziej sroga, więc do spacerowania musisz się bardziej przygotować. Zobacz o co warto zadbać!

Cebulka królem

Jak odpowiednio ubrać dzidziusia? Oczywiście na cebulkę! Kilka warstw cieplejszych i mniej ciepłych ubrań pozwoli Ci być gotową na każdą ewentualność i skutecznie reagować w zależności od sytuacji. Jeżeli będzie maluszkowi za ciepło, wystarczy pozbyć się którejś z "warstw".

Pamiętaj żeby umiejętnie dobierać ubranka. Dzidziuś cały czas powinien mieć swobodę ruchu. Na zimowe spacery obowiązkowo załóż maluszkowi rękawiczki (jednopalczaste) oraz czapeczkę.

Na zimno, ale nie za ciepło

Podczas spaceru maluszkowi nie powinno być ani za zimno, ani za gorąco. Przegrzanie może być równie niekorzystne jak zmarznięcie. W jaki sposób sprawdzić więc czy dzidziuś jest odpowiednio ubrany? Rączki nie są najlepszym wyznacznikiem, u maluszka są jeszcze słabo ukrwione, więc raczej nie podpowiedzą Ci, czy maluch marznie lub jest mu za gorąco. Lepiej przyłóż palec do karku dziecka, jeżeli będzie spocony albo chłodny, to znak, że powinnaś zareagować.

Chroń delikatną skórę

Żeby ochronić maluszka przed chłodem nie wolno opatulać go jak mumię. Twarz ochronisz w inny sposób. Niska temperatura i wiatr przede wszystkim wysuszają delikatną skórę dziecka. Musisz więc zapewnić cerze i ustom dzidziusia odpowiednią ochronę. Do twarzy używaj kremów natłuszczających, usta zabezpieczysz przy pomocy sztyftu. Przed zakupem przyjrzyj się uważnie składom kosmetyków, zobacz czy np. nie zawierają sztucznych substancji barwiących.

Jak zaplanować spacer?

Nie decyduj się na spacer w każdych warunkach. Sprawdź wpierw czy można wyjść na dwór! Jeżeli wieje silny wiatr, a temperatura sięga prawie 10 stopni poniżej zera, to raczej zostańcie w domu. Mgliste dni też nie sprzyjają wyjściom. W powietrzu mogą się wtedy znaleźć niebezpieczne i trujące związki.

Do zimowej wyprawy przygotuj też odpowiednio wózeczek. Wymość go dodatkowym kocykiem, pamiętaj też o pledzie albo kołderce do przykrycia maleństwa. Wykorzystaj osłonę przeciwdeszczową jako dodatkowe zabezpieczenie przed padającym śniegiem. Jeżeli dzień jest wietrzny, staraj się tak wybierać drogę spaceru, żeby nie wiało prosto na dziecko.

Więcej artykułów:

Jak przetrwać zimę, będąc w ciąży?

Ciąża zimą. Przewodnik jak przeżyć ciążę w zimowej aurze