Muzyka łagodzi obyczaje

Muzyka łagodzi obyczaje
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Na początku XX wieku, znany światowy otolaryngolog Alfred Tomatis, rozpoczął badania nad aparatem słuchowym i po wielu latach sformułował tezę, iż ucho, to organ przeznaczony nie tylko do słyszenia i słuchania, ale jest również odpowiedzialny za wiele innych czynników. Do tych najważniejszych należy przede wszystkim: przyjmowanie prostej pozycji ciała, utrzymywanie równowagi, kontrola mowy, głosu i języka, kontrola orientacji przestrzennej oraz dawanie bodźców energetycznych korze mózgowej (do przyjmowania świadomych informacji z otoczenia).

Wysokie częstotliwości

Ten sam badacz, odkrył również zależność między dźwiękami o wysokiej częstotliwości a tzw. dynamizowaniu mózgu – takie brzmienia powodują znaczną poprawę koncentracji, co przyczynia się do lepszego zapamiętywania, wzrostu kreatywności, zwiększenia organizacji podczas codziennych zadań. Dźwięki te występują właściwie w każdym utworze, jednak ich natężenie oraz ilość, decydują o tym, jakie oddziaływanie będą miały na organizm człowieka. Dodatkowo, forma w jakiej odsłuchiwane są utwory o wysokiej częstotliwości, ma tu ogromne znaczenie - największy wpływ na naszą korę mózgową ma bezpośrednie słuchanie muzyki poprzez słuchawki.

Muzyka dobra na wszystko

Od wieków wiemy, że „muzyka łagodzi obyczaje” – uspokaja lub potrafi pobudzić nas do działania, rozwija nasz umysł i sprawia, że jesteśmy bardziej otwarci na nowości. Potwierdzone naukowo badania wskazują również, że muzyka pomaga w leczeniu wielu zaburzeń, m.in.: dysleksji, autyzmu, słuchania i równowagi. Często też przyczynia się do zredukowania bólu, np. migrenowego. Osoby, które wykazują zdolności muzyczne lub które często obcują z muzyką, wykazują ogromną łatwość w nauce języków obcych oraz są bardziej wrażliwe na otoczenie.

Triumf Mozarta

Choć wiele osób z przymrużeniem oka traktuje umuzykalnianie niemowlaków utworami klasycznych kompozytorów, to jednak naukowcy potwierdzają, iż po zbadaniu szeregu kompozycji, najbardziej adekwatną dla naszego mózgu, okazała się muzyka Mozarta. Jest ona najbogatsza w wysokie częstotliwości, wyzwala w korze fale beta, (które idealnie poprawiają naszą koncentrację podczas uczenia się) oraz reguluje pracę serca i mózgu, co powoduje, że człowiek zgodnie ze swoim wewnętrznym rytmem potrafi podejmować jasno określone decyzje.

Muzyka jest czymś, co powinno towarzyszyć nam od pierwszych dni życia. To przepustka do prawidłowego rozwoju naszego ciała i umysłu. Jeśli podczas zakupu karuzeli do dziecięcego łóżeczka zastanawiacie się, czy zdecydować się na tą z muzyką – nie wahajcie się i wybierzcie taką, która wygrywa nie tylko piękne kołysanki, ale również piękne i ponadczasowe utwory muzyki klasycznej.