Monitor oddechu – sprzęt niezbędny, czy rynkowa nagonka?

Monitor oddechu – sprzęt niezbędny, czy rynkowa nagonka?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Kiedy czas rozwiązania zbliża się wielkimi krokami, rodzice powoli zaczynają wyposażać sypialnie malucha. Obecnie jednym z najbardziej pożądanych przedmiotów dziecięcej wyprawki, stał się monitor oddechu. Czy słusznie?

Co to jest?

Monitor oddechu, to nic innego, jak urządzenie monitorujące czynności oddechowe śpiącego niemowlęcia. Specjalistyczne czujniki, najczęściej umieszczone pod materacem dziecka, wykrywają oddech i alarmują o jego braku, już po upływie 20 sekund. Inne monitory potrafią czuwać nad naszym maleństwem nie tylko podczas leżenia w łóżeczku – dzieje się tak za sprawą sond, które możemy przymocować do pieluszki niemowlęcia. Taki sprzęt, jest obecnie zdecydowanie bardziej dostępny niż kilkanaście lat temu, gdy można było na niego trafić jedynie w szpitalach.

Po co?

Monitorowanie oddechu niemowlęcia jest wskazane, gdy podczas porodu (lub jeszcze w łonie matki), lekarze wykryją nieprawidłowości związane z układem oddechowym dziecka. W takich przypadkach, szpitale zalecają korzystanie z monitorów, aby móc analizować postęp w leczeniu lub znaleźć przyczynę zaburzeń. Drugim powodem, dla którego rodzice decydują się na zakup tego urządzenia jest obawa przed tzw. śmiercią łóżeczkową. Nagłe zatrzymanie oddechu, a w konsekwencji akcji serca, może nastąpić u niemowlęcia (między 1 a 12 miesiącem życia), bez żadnych wcześniejszych objawów. Dotąd lekarze z całego świata nie potrafią znaleźć powodu, dla którego niektóre niemowlęta przestają oddychać. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i najczęściej wśród wcześniaków.

Spokój ducha

Często, gdy sięgamy po opinię naszych rodziców lub starszych przyjaciół, ze zdziwieniem słuchają o najnowszych wynalazkach pomocnych przy wychowywaniu dzieci. Dla jednych, może to być przedmiot całkowicie niepotrzebny i wymagający zbyt dużego nakładu finansowego: „Kiedyś tego nie było! Moje dzieci jakoś udało się wychować bez tych wszystkich gadżetów.” – chyba każda współczesna mama nie raz usłyszała takie zdanie. Oczywiście, jest w tym dużo racji, jednak wiele urządzeń zostało stworzonych aby pomóc młodym rodzicom, a nie przeszkadzać im w opiece nad dzieckiem. Dla innych ludzi zaś, taki element dziecięcej wyprawki, to bardzo nowatorski i niemiernie przydatny pomysł. Mimo wszelkich cennych rad i uwag naszych bliskich, decydując się na zakup monitora oddechu, przeanalizujmy swoje własne potrzeby. Nie kierujmy się jedynie modą na daną markę czy ładnym wyglądem takiego sprzętu. Jeśli chcemy wyposażyć łóżeczko maluszka w czujniki oddechu, sprawdźmy parametry urządzenia oraz skontaktujmy się ze specjalistą, który poleci odpowiedni model. Jeżeli zakup monitora uspokoi przestraszonych rodziców, nawet jeśli nigdy nie będzie potrzeby, aby z niego skorzystać, lepiej dodać go do listy noworodkowej wyprawki.


Zakup monitora oddechu to sprawa bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników. Aby samodzielnie móc podjąć taką decyzję, należy nie tylko przeanalizować swój domowy budżet, ale również rzeczywistą potrzebę posiadania takiego urządzenia.