Loading...

0

Nie masz produktów w koszyku.

Odbierz 10% zniżki na pierwsze zakupy

Zapisz się do newslettera, a wyślemy Ci kod rabatowy

Metoda nauki wg M.Montessori – czyli pomóż dziecku zrobić to samodzielnie!

08.12.2016 14:57

Niektórzy planują rozpoczęcie przygody z nauką wcześnie – zapisując dziecko do klubu malucha lub żłobka, inni zaczynają od edukacji przedszkolnej lub decydują się dopiero na pierwsze lekcje przeprowadzane w szkolnych ławkach. Polskie prawo ściśle nie reguluje metod nauczania w żłobkach i przedszkolach, dlatego na rynku pojawiają się coraz to nowsze i ciekawsze rozwiązania. Jednym z nich, (i chyba obecnie najbardziej popularnym), jest metoda nauki wg Marii Montessori.

Kim więc była Dr M.Montessori i jak jej metoda zdobyła rzesze fanów na całym świecie?

Montessori była włoską lekarką, pedagogiem i antropologiem. Jako jedna z pierwszych kobiet w kraju, pod koniec XIX wieku ukończyła medycynę, aby później, przez ponad 50 lat, pracować z dziećmi. Jej podopieczni reprezentowali różne narodowości, rasy czy statusy społeczne, a wszystko po to, aby móc jak najbardziej precyzyjnie określić potrzeby edukacyjne tych najmłodszych. W swoich notatkach, Montessori pisała: „Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori.” Jej teorie szybko obiegły cały świat i do dziś, z powodzeniem stosowane są w milionach placówek edukacyjnych.

Na czym więc polega ta rewolucyjna metoda?

Metoda M.Montessori, to przede wszystkim swobodny rozwój dzieci. To nacisk na indywidualizm, który ma doprowadzić do wszechstronnego rozwoju. Montessori twierdziła, iż każdy z nas, od najmłodszych lat, powinien mieć możliwość odkrywania swoich talentów, poprzez zabawę, rozwój emocjonalny, społeczny oraz fizyczny. Nie znaczy to jednak, że wychowanie takiego dziecka przebiega w chaosie. Wykonywanie różnych zadań przez dziecko, ma nauczyć go samodyscypliny i koncentracji. Metoda ta również w bardzo specyficzny sposób określa miejsce do nauki dziecka. Jest to tzw. Przygotowane Otoczenie, w którym to najmłodsi mogą pracować z wybranymi przez siebie materiałami. Dr Montessori preferowała grupy mieszane wiekowo i tym samym wyraźnie sprzeciwiała się edukacji „w szkolnych ławkach” twierdząc, iż każde dziecko potrzebuje swojej, indywidualnej przestrzeni działania, która zapewni mu rozwój wszystkich jego zdolności.

Najważniejsza jest zabawa

Nauka wg M.Montessori to przede wszystkim zabawa, do której zaprosić powinno się wszystkie dzieci, niezależnie od płci, koloru skóry czy statusu majątkowego. To także wspaniała okazja do odkrywania, poznawania świata przez zmysły, przyswajania języka i zwyczajów kulturowych. Wszystko po to, żeby w późniejszych latach dziecko mogło znaleźć swoje miejsce w społeczeństwie i świadomie poszerzać wiedzę. Jednak, aby tak się stało, musi najpierw przejść przez etap poznawania myślenia abstrakcyjnego i umieć wykorzystać wcześniej zdobytą wiedzę do dalszych poszukiwań.

Metoda edukacji wg Marii Montessori jest jedną z wielu alternatyw tradycyjnego nauczania. Jednak najważniejszym elementem spajającym wszystkie te metody, jest pomoc opiekuna w odkrywaniu i pielęgnowaniu talentów drzemiących w każdym dziecku.


Źródła:
http://www.montessori.pl/
http://www.bycrodzicami.pl/metoda-montessori/
www.montessori-centrum.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Metoda_Montessori


Opublikowany w Porady dla przyszłej Mamy Dodane przez

Joanna Komorniczak

Komentarze

Dodaj komentarz
* wymagane pola