Metoda BLW

Metoda BLW
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Co to jest metoda BLW? Na czym polega i czy można ją stosować u każdego dziecka? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym zdradzamy tajniki tej popularnej na całym świecie metody.

Czym jest BLW?

BLW czyli Baby Led Weaning, roboczo w języku polskim określana jako „Bobas lubi wybór”, to metoda polegająca na samodzielnym spożywaniu pokarmów stałych przez dzieci powyżej 6 miesiąca życia. Taki rodzaj aktywności ma przede wszystkim nauczyć maluszki stopniowego odstawiania od wcześniej spożywanych produktów mlecznych (mleka matki lub mleka modyfikowanego).

Kto może korzystać z metody BLW?

Jeśli Twój maluszek rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych ciężkich problemów ze zdrowiem, szczególnie z układem pokarmowym, śmiało możesz spróbować przekonać go do samodzielnego kosztowania stałych pokarmów. Głównym celem metody BLW jest przede wszystkim ominięcie etapu „papkowego” i nauczenie dziecka szerokiej gamy smaków i zapachów żywności. Jeżeli więc Twój malec potrafi już podnieść za pomocą swojej rączki jedzenie z talerza i (w miarę celnie) trafić nim do ust, to znaczy, że jest już gotowe do rozpoczęcia swojej przygody z tą rewolucyjną metodą.

Za i przeciw

BLW posiada tyle samo zwolenników co przeciwników. Największym argumentem działającym przeciw tej metodzie są kwestie związane z higieną posiłku – podczas spożywania jedzenia w ten określony sposób, dziecko może rozsmarowywać, zgniatać, wylewać wszystko to, co znajdzie na swoim talerzu. Nie zawsze taki obiadek trafi do jego buzi, najczęściej ląduje na ziemi bądź pobliskiej ścianie. Dodatkowo, przeciwnicy BLW twierdzą, że nie można w stu procentach skontrolować ilości połykanej przez niemowlę (podczas podawania jedzenia łyżeczką, rodzic widzi ile dziecko je). Takie zachłanne upychanie żywności do ust, może spowodować zachłyśnięcie i ewentualne wymioty. Zwolennicy BLW machają ręką na argumenty przeciwko samodzielnemu jedzeniu. I tak, jako największą zaletę podają fakt, iż bobas uczy się przyjemności jedzenia, rozwija swoje umiejętności, uczy się zapachów i smaków, wyrabia sobie własne preferencje żywieniowe na podstawie dokonywanych wyborów oraz łatwiej radzi sobie z różnymi konsystencjami jedzenia.

Przekonaj się sama

Aby móc w stu procentach wyrazić opinię na temat metody BLW, najlepiej wypróbować ją samodzielnie na swoim niemowlęciu. Dopiero reakcja Twojego dziecka, podpowie Ci czy taki rodzaj jedzenia ma sens. Dodatkowo, dzięki wprowadzeniu BLW do codziennych posiłków, łatwiej zlokalizujesz ewentualne alergie i nietolerancje malucha – dzięki podawaniu każdej części pokarmu osobno, możesz w szybkim tempie dowiedzieć się, co działa niekorzystnie na zdrowie Twojego bobasa, a co sprawia mu przyjemność jedzenia. BLW jest metodą rewolucyjną, która zdobyła już rzeszę fanów, nie tylko w naszym kraju. Podczas zapoznawania malucha z takim stylem jedzenia, pamiętaj aby nie zmuszać go do niczego, nie wkładać pożywienia do jego ust oraz nigdy nie zostawiać dziecka samego, podczas pałaszowania zawartości talerzyka. Warto zaznaczyć, że do pierwszego roku życia, mleko matki (lub modyfikowane) powinno być podstawą diety każdego dziecka, a pokarmy stałe mogą stanowić jedynie część codziennego posiłku.