Letnie porządki w ciąży – na co uważać podczas takiego wysiłku fizycznego?

Letnie porządki w ciąży – na co uważać podczas takiego wysiłku fizycznego?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Lato to czas, w którym większość ludzi decyduje się na robienie tzw. generalnych porządków w swoim domu. Ciąża dodatkowo potęguje chęć perfekcyjnego przygotowania swojego mieszkania na pojawienie się maluszka.

Sprzątaj z głową

Przede wszystkim, nie wolno pracować ponad swoje siły – ta zasada dotyczy nie tylko ciężarnych, ale to właśnie one szczególnie powinny zwracać uwagę na nieforsowanie swojego organizmu. Jeśli więc poczujesz, że z każdym kolejnym skłonem lub podnoszeniem przedmiotu, Twoje ciśnienie wzrasta i tym samym masz problem z oddychaniem, koniecznie zrób sobie przerwę. Jeżeli poczujesz silne zmęczenie – odłóż sprzątanie na kolejny dzień. Wysokie ciśnienie w ciąży oraz płytki i szybki oddech, mogą mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka, dlatego nie warto za wszelką cenę doprowadzać się do stanu, w którym będziesz całkowicie bez sił.

Z daleka od chemii

Nie ma faktycznie potwierdzonych dowodów mówiących o tym, że sprzątanie środkami chemicznymi w ciąży może zaszkodzić dziecku. Jednak zdrowy rozsądek powinien nam podpowiadać, żeby w miarę możliwości rezygnować z używania silnych substancji żrących oraz takich, które mają bardzo intensywny zapach. Jeśli już musimy skorzystać z tego typu preparatów, postarajmy się wykonywać pracę w pomieszczeniu wentylowanym lub przy otwartym oknie. Gumowe rękawiczki dodatkowo zabezpieczą nasze dłonie przed podrażnieniem i wystąpieniem alergii.

Odpowiedni strój

Aby sprzątanie w ciąży nie było zbyt uciążliwe, warto zadbać o odpowiedni strój. Najwygodniejsze będą więc spodnie ciążowe, bawełniane, z wygodnym ściągaczem w pasie, który ochroni i podtrzyma ciążowy brzuszek. Wygodny top lub koszulka ciążowa, zapewni swobodę ruchów i dopełni luźną stylizację. Do wykonywania tego typu czynności, należy zakładać rzeczy przewiewne i lekkie, aby nie podnosiły dodatkowo temperatury ciała.

Nie ryzykuj!

Jeśli nie czujesz się na siłach – odpuść sprzątanie i poproś kogoś bliskiego o pomoc. Nadmierny wysiłek fizyczny w ciąży nie jest czymś zakazanym, ale wykonywanie gwałtownych i intensywnych ruchów, (np. podczas mycia okien), może źle wpłynąć na dziecko, szczególnie w pierwszym i ostatnim trymestrze ciąży. Nie bój się prosić innych o pomoc – przyszłe mamy powinny szczególnie dbać o swoje zdrowie, dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, zastanów się czy jest niezbędna oraz skonsultuj swoją decyzję z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.

Letnie porządki mogą być znakomitym pretekstem do przygotowania mieszkania na przyjście nowego członka rodziny. Jednak tylko odpowiedzialna praca na miarę swoich możliwości i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, zagwarantuje zamierzony sukces.