Kreatywne zabawki

Kreatywne zabawki
By Joanna Komorniczak 10 miesięcy temu Brak komentarzy

Aby zabawki całkowicie spełniały swoją funkcję, powinny nie tylko bawić ale i uczyć nasze maleństwa. Kupując takie gadżety, nie należy kierować się ceną, ale jakością wykonania, opiniami innych rodziców, pochodzeniem (miejscem produkcji) oraz oczywiście walorami edukacyjnymi.

Dla najmłodszych kolory i kształty

Jeśli chcemy sprawić radość niemowlęciu i przy okazji pobudzić jego wyobraźnię, zaopatrzmy się w szereg zabawek kontrastowych, które znakomicie rozwijają dziecięcy wzrok, wspomagając rozwój psychoruchowy i motywując np. do podnoszenia główki czy wyciągania rączki w konkretnym kierunku. Niemowlęta również chętnie pobawią się przedmiotami o różnych fakturach oraz tymi, które wydają dźwięki. Szeleszczące, twarde, szorstkie, miękkie i rozciągające się zabawki, idealnie wpłyną na świadomość poznawczą dziecka. Rozwiną jego zdolność chwytania przedmiotów oraz wyostrzą zmysł słuchu i dotyku.

Budowanie, malowanie i śpiewanie

Starsze dzieci odpowiednio rozwiną swoje talenty podczas takich zabaw jak malowanie, lepienie z plasteliny, tworzenie biżuterii czy budowanie z klocków. Takie zajęcia sprzyjają rozwijaniu współpracy między dziećmi, uczą kreatywności, pobudzają wyobraźnię i udoskonalają zdolności manualne. Wszelkie zabawy muzyczne są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku – nie tylko wspomagają rozwój psychiczny dziecka, ale i też ruchowy.

Teatr, roboty i zagadki

Dla tych, którzy lubią bawić się w grupie przyjaciół, z rodzeństwem czy z kolegami ze szkolnej ławki, najlepsze mogą okazać się zabawki zachęcające do kooperacji. Materiałowe lub drewniane kukiełki, idealnie przydadzą się do odgrywania krótkich scen np. przed starszą widownią. Z kolei niesamowite maszyny, które najpierw trzeba samemu złożyć, mogą wyzwolić w dziecku ukryte zdolności projektowe, czy manualne. Dziecięcą ciekawość świata, rodzice mogą zaspokoić poprzez zakup kart z pytaniami/odpowiedziami, na wszelkie nurtujące pociechy pytania.

Nieśmiertelna książka

Od wielu lat, niekwestionowaną, kreatywną zabawką jest książka. Wydawać by się mogło, że w czasach zalewu elektroniki, książki nie będą przyciągać dzieci tak bardzo jak kiedyś. Jednak wręcz przeciwnie- historie zapisane na papierze, owinięte w piękną obwolutę, przeżywają istny renesans. Producenci prześcigają się w tworzeniu niesamowitych opowiadań, nasączonych wychowawczymi morałami i ozdobionymi wyszukanym obrazem. Książki to wspaniały prezent dla dzieci w każdym wieku, niezależnie od ich zainteresowań.

Wybierając zabawkę dla naszego dziecka, zastanówmy się przede wszystkim czemu ma służyć – jeśli ma to być przytulanka, niech taką będzie, bez zbędnych udziwnień. Jeśli jednak chcemy, aby nasze dziecko nauczyło się kształtów, poznało nazwy zwierząt lub dowiedziało się jak tworzy się śnieg, skorzystajmy z ofert takich producentów, którzy sprzedają zabawki odpowiednie do wieku i zainteresowań naszych pociech.