Kilka sposobów na małego niejadka

Kilka sposobów na małego niejadka
By Joanna Komorniczak 6 miesięcy temu Brak komentarzy

Dziecko, które grymasi podczas posiłków, to zmora niejednego zatroskanego rodzica. Podpowiadamy, co zrobić, gdy maluszek nie chce jeść.

Wspólny stół

Przede wszystkim naucz dziecko jedzenia przy wspólnym stole. To właśnie rodzice powinni dawać dobry przykład dziecku, w każdej dziedzinie życia. Jeśli pokażesz maluszkowi, że również podczas posiłku jest tak samo ważny jak reszta domowników i jego miejsce znajduje się przy Waszym stole, (jak równy z równym), to może to być już pierwszy krok w stronę regularnego i pełnego radości spożywania jedzenia.

Gotujcie razem

Nie ma nic przyjemniejszego, niż wspólne przygotowywanie posiłków. Dzięki obserwowaniu i wspólnemu gotowaniu jedzenia, dziecko nauczy się rozpoznawać poszczególne składniki dania i będzie mogło ich spróbować jeszcze przed zjedzeniem gotowej potrawy. Podczas gotowania, możesz tłumaczyć maluchowi na czym polega przyprawianie, pieczenie czy smażenie. Jeśli znajdzie się również dodatkowy czas, możesz zachęcić dziecko do bezpiecznego krojenia prostych składników lub ich mieszania. Kuchnia rządzi się swoimi prawami, dlatego pozwól dziecku trochę się pobrudzić, oblizać paluszki i spróbować wielu różnych smaków. Taki zabieg, pozwoli mu sprecyzować indywidualne upodobania i wybrać ulubione warzywo czy owoc.

Celebruj posiłki

Gdy usiądziecie już do stołu, wyłącz telewizor i inne „rozpraszacze”. Jeśli chcesz, aby dziecko mogło z apetytem zjeść cały posiłek, skupcie się tylko na tej czynności. Podczas jedzenia możesz opowiedzieć maluszkowi w jaki sposób należy jeść daną potrawę, pokazać mu jak używa się sztućców oraz opowiedzieć mu, jak ważne jest regularne jedzenie posiłków. Możesz także spróbować wymyślić opowieść o danym składniku, zakończoną pouczającym morałem. Jeśli dziecko będzie pamiętało o codziennym, przyjemnym jedzeniu z rodzicami, grymaszenie na trwałe wyjdzie z menu waszej kuchni.

Nic na siłę

Zmuszanie dziecka do jedzenia, to jedna z najczęstszych przyczyn odmawiania spożywania posiłków przez najmłodszych. Takie zachowanie utrwala w głowie dziecka obraz kary i przymus, który tylko i wyłącznie po wykonaniu polecenia, może zostać nagrodzony. Bobasy mają swój własny metabolizm i zapotrzebowanie na uzupełnienie cennych mikroelementów. Malec powinien więc kojarzyć jedzenie z przyjemnością oraz poprawą swojej kondycji. Nie pozwól, aby jedzenie dań przebiegało w nerwowej atmosferze – każdy posiłek powinien być skonsumowany w spokoju i z poszanowaniem praw i obowiązków każdego domownika.

Wspólne jedzenie przy jednym stole, zacieśnia więzi między rodzicami a dzieckiem oraz uczy regularności w spożywaniu codziennych potraw. Zadbaj również o atrakcyjny i zdrowy wygląd każdego posiłku – to również bardzo istotny element w diecie maluszka.