Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?

Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

Pierwsze słowa dziecka, potrafią wzruszyć wszystkich. Rodzice z utęsknieniem czekają na poprawnie złożone zdania wypowiadane przez ich maleństwo, nie zwracając jednak uwagi na częste błędy logopedyczne.

Trudne początki

Kiedy nasze dziecko kończy swój pierwszy rok życia, powinno umieć wypowiadać kilka słów. Z reguły są nimi: mama, tata, baba, imię pupila lub ulubionego przedmiotu – np. auto. Z czasem, słownictwo malca rozwija się i w okolicach drugiego roku życia, dziecko potrafi wyartykułować swoje potrzeby nie tylko za pomocą gestów i mimiki, ale także prostych zdań. Nie wszystkie dzieci jednak od razu potrafią nauczyć się trudnych wyrazów lub wyraźnie wypowiedzieć literę „r” lub „k”.

Przyczyny

Powodów, dla których małe dzieci nie zawsze wypowiadają poprawnie wszystkie litery jest mnóstwo. Do najbardziej popularnych należy złe ułożenie języka, spowodowane „rozleniwieniem” jego mięśni. Lekarze twierdzą, że przyczyna tkwi w zbyt długim piciu napojów z butelki ze smoczkiem oraz jedzeniem pokarmów w formie papki – język staje się mniej potrzebny, niż w przypadku gryzienia pokarmów stałych. Kolejną przyczyną może być wada słuchu u dziecka, która zaburza prawidłowy odbiór bodźców zewnętrznych – maluszek źle słyszy dany wyraz, zapamiętuje go i błędnie wypowiada. Innymi powodami wady wymowy dziecka są także: krzywy zgryz, problemy z podniebieniem czy nawet nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Kiedy do logopedy?

Klasyczne błędy w wymowie dziecka, których nie należy bagatelizować, ale mimo to nie trzeba konsultować z lekarzem, popełniają maluszki do około 3 roku życia. W tym okresie uczą się tworzyć zdania złożone, chłoną nowe wyrazy. Starsze dzieci, które źle wymawiają niektóre literki i mają problem z wypowiadaniem się, powinny skorzystać z pomocy profesjonalisty. Logopeda na podstawie szeregu testów, oceni czy niepoprawna wymowa jest skutkiem jedynie złej nauki pierwszych zdań, czy wady związanej np. z aparatem mowy dziecka.

Domowe sposoby

Jeśli zaobserwujemy u swoich dzieci pierwsze symptomy złego wypowiadania wyrazów lub pojedynczych literek, możemy zacząć od domowych sposobów korygowania tej wady. Codzienne ćwiczenia, najlepiej poprzez zabawę, potrafią skutecznie wyeliminować ewentualne późniejsze problemy logopedyczne. Dobrym przykładem może być aktywność związana z ćwiczeniem języka – gimnastyka mięśnia poprzez wyciąganie, układanie w „rurkę”, dotykanie nosa lub brody sprawią. Dodatkowo, zadania polegające na dmuchaniu np. świeczki lub głośnym śpiewaniu „lalala” z wyciągniętym językiem, wzmocnią cały aparat mowy. Pamiętajmy, wada wymowy dziecka, rzadko spowodowana jest błędem rodziców. Dzieci, których rodzice dużo czytają, dużo rozmawiają, nie spędzają czasu przed telewizorem, również cierpią na schorzenia związane z błędnym wypowiadaniem wyrazów lub liter. Codzienne praktyki związane z wzmacnianiem mięśni języka naszych dzieci, mogą zapobiec pogłębianiu się wad lub całkowicie je wyeliminować.