Kiedy dziecko ma zaparcia - domowe sposoby na pełny brzuszek

Kiedy dziecko ma zaparcia - domowe sposoby na pełny brzuszek
By Joanna Komorniczak 8 miesięcy temu Brak komentarzy

Zaparcia mogą dotknąć ludzi praktycznie w każdym wieku. Dorosły bez problemu może skorzystać z całego szeregu specyfików poprawiających perystaltykę jelit. Dziecko, którego organizm nie jest przyzwyczajony do tego typu bólu, nie wie jak poradzić sobie z uciążliwymi zaparciami.

Przyczyny

Powodów, dla których dziecko ma zaparcia jest wiele. Kiedy karmimy niemowlę piersią, zaparcia mogą być spowodowane nietolerancją na mleko matki, alergenami zawartymi w pokarmie spożywanym przez karmiącą oraz jeszcze nie do końca wykształconym układem pokarmowym. Gdy dziecko spożywa już inne pokarmy niż mleko mamy, ryzyko zaparć znacząco wzrasta – najczęstszą przyczyną jest brak zróżnicowanej diety, ubogiej w warzywa i owoce oraz spożywanie zbyt małej ilości płynów. Warto zaznaczyć, że słodycze i czekolada podawane w dużych i częstych porcjach, również mogą powodować dyskomfort trawienny maluszka.

Objawy

Do głównych objawów zaparć u małego dziecka, należy przede wszystkim zaburzenie w oddawaniu stolca. Brzuszek malucha staje się twardy i bolesny, a niemowlę niespokojne. Charakterystyczne podkurczanie nóżek oraz płacz następujący po karmieniu, to pierwsze symptomy zaparcia. Starsze dzieci sygnalizują problem, skarżąc się na ból brzucha lub wzdęcia i kłopotliwe gazy.

Sposoby na zaparcia

Aby szybko ulżyć dziecku, polecamy zastosowanie kilku metod, pozwalających na uporanie się z dolegliwościami trawiennymi. Najłatwiejszą metodą, jest podanie symetykonu, odpowiedniego do wieku i wagi niemowlęcia. Jednak nie zawsze takie farmaceutyki są skuteczne i mimo wszystko, zmuszają dziecko do przyjęcia lekarstwa. Jeśli nie chcemy na początku stosować aptecznych preparatów na wzdęcia, możemy wypróbować proste ćwiczenia, wspomagające perystaltykę jelit. Delikatny i odpowiedni masaż brzuszka, podkurczanie na zmianę raz jednej, raz drugiej nóżki, to dobra pomoc dla małego i bolącego brzuszka. Niemowlęta możemy również kłaść na brzuszku, aby pozwolić na uwolnienie gazów, a także przygotować ciepłą i długą kąpiel, w której napięte mięśnie rozluźnią się i ułatwią wypróżnianie. Najlepszym sposobem na prawidłową kąpiel uwalniającą od zaparć, jest moczenie dziecka w tzw. wiaderku do kąpieli – ciało dziecka jest w całości zanurzone (oprócz główki), a ułożenie kończyn przypomina to z brzucha matki.