Kiedy dziecko boi się zasnąć, czyli mama wygania potwory spod łóżka

Kiedy dziecko boi się zasnąć, czyli mama wygania potwory spod łóżka
By Joanna Komorniczak 11 miesięcy temu Brak komentarzy

„Mamo, boję się ciemności!”, „Mamo, nie chcę spać sam!” – czy takie zdania nie są Ci obce? Podpowiemy, jak poradzić sobie z wieczornymi lękami Twojego dziecka.

Ciemność

Jedną z najbardziej popularnych przyczyn, dla której małe dzieci nie chcą same spać w swoim pokoju, jest lęk przed ciemnością. U niektórych maluchów, taka obawa rodzi się bardzo szybko, inne potrzebują konkretnego bodźca do pobudzenia swojej wyobraźni, np. reakcja rodzica na ciemność w pokoju: „Nie idź tam, tam jest ciemno!” lub sytuacje w telewizyjnych kreskówkach i książeczkach czytanych przed snem. Jeśli Twoje dziecko nie potrafi zasypiać w ciemności, postaraj się o dostarczenie mu chociaż nikłego, delikatnego światełka (lampka nocna, karuzela, światło na korytarzu), które zapewni mu komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, wyjaśnij dziecku na czym polega niebezpieczeństwo ciemności (np. w nieznanych miejscach) i czym różni się od wieczornej ciemności w jego pokoju.

Samotność

Kolejnym powodem dziecięcego buntu przed zaśnięciem, jest poczucie samotnie spędzonej nocy, we własnym pokoju. Pierwsze oznaki samotności okazywane są już przez kilkudniowe niemowlęta, które domagają się bliskości mamy. Kolejne miesiące, to nic innego jak „testowanie” rodzica i jego reakcji na płacz – dziecko sprawdza, czy za każdym razem kiedy odczuje potrzebę przytulenia się do mamy, ta pojawi się przy kołysce. Starsze dzieci, które potrafią już wyartykułować swoje żądania wobec rodziców, argumentują swoje lęki tęsknotą za mamą. Aby pomóc maluchowi wyzbyć się lęku separacyjnego podczas samodzielnego spania, postaraj się tłumaczyć mu za każdym razem, że jesteś w pobliżu i aby czuł się bezpiecznie, nie musisz trzymać go za rękę przez całą noc. Im młodsze dziecko, tym łatwiej Ci będzie oduczyć go zasypiania z rodzicami. Takie samodzielne zapadanie w sen, to wspaniały trening radzenia sobie z własnymi emocjami oraz dobra szkoła asertywności dla rodzica.

Dziwne przedmioty

Często, dziecięcy pokój w nocnym świetle wygląda zupełnie inaczej. Obudzone w nocy dziecko, potrafi dostrzec przedmiot w pokoju, który oświetlony z innej perspektywy, może przypominać złą postać z bajki lub wynaturzoną ulubioną maskotkę. W miarę możliwości, postaraj się dowiedzieć ( w ciągu dnia), w którym miejscu, w nocy, „siedział potwór” i spróbuj na kilka dni zmienić położenie wskazanego przedmiotu. Warto także wyjaśnić dziecku, że takie upiory istnieją jedynie w bajkach i filmach. Aby wzmocnić swój autorytet u maluszka, możesz udać, że wyganiasz złe duchy spod łóżka lub zza firany lecz polecamy wykonać taki zabieg razem z dzieckiem i bardziej w formie zabawy. Jeśli wprowadzisz śmiech i luźną atmosferę w stresowym momencie, ułatwisz maluchowi spokojne przeanalizowanie sytuacji i podjęcie stosownych kroków.

Dziecko, podobnie jak dorosły człowiek, może odczuwać lęk przed mnóstwem rzeczy. W kryzysowych momentach, postaraj się nauczyć dziecko jak radzić sobie z własnymi emocjami. Dzięki temu, zapewnisz mu w przyszłości łatwiejsze pokonywanie granic własnego umysłu.