Karmienie piersią w tandemie

Karmienie piersią w tandemie
By Joanna Komorniczak 4 miesięcy temu Brak komentarzy

Karmienie piersią w tandemie jest możliwe. Coraz więcej kobiet decyduje się na karmienie dwójki dzieci jednocześnie, bez pozbawiania któregokolwiek możliwości picia mleka matki. Jeśli chcesz, aby ta czynność przebiegała przyjemnie dla obu stron, powinnaś stosować się do kilku podstawowych zasad.

Nic na siłę

Jeśli karmisz piersią i zajdziesz w tym czasie w ciążę, nie zakładaj od razu, że maluszek będzie przez cały czas chciał pić Twoje mleko. Niektórym kobietom w ciąży, pod wpływem zmieniających się hormonów, produkowane mleko zmienia swój smak. W tym momencie, dziecko potrafi odrzucić pierś i kwestia picia w tandemie rozwiązuje się sama. Nie jest to jednak sytuacja częsta. Dlatego też, jeśli chcesz karmić piersią w tym samym czasie wszystkie swoje dzieci, powinnaś uzbroić w cierpliwość i ustalić podstawowy harmonogram funkcjonowania w ciągu doby. Słuchanie i szybkie reagowanie na potrzeby dzieci, jest tu niezwykle kluczowe.

Lek na zazdrość

Karmienie piersią noworodka i starszaka, zdecydowanie pomoże Ci zmniejszyć zazdrość między dziećmi. Starsze dziecko nie odczuje diametralnej zmiany, jeśli pozwolisz mu pić z piersi, podczas gdy do drugiej przystawisz niemowlę. Karmienie w tandemie wspomaga tworzenie więzi nie tylko między mamą a dzieckiem, ale także między rodzeństwem. Dodatkowo, wspólne picie mleka matki, uczy dzielenia się, czyli jednego z trudniejszych zachowań, których małe dziecko musi się nauczyć.

Zadbaj o swój komfort

Karmienie w tandemie wymaga dobrej organizacji czasu, jak również przygotowania odpowiedniego miejsca. Jeśli zdecydujesz się na karmienie starszaka i niemowlaka jednocześnie, postaraj się zadbać o wygodną bieliznę do karmienia, która ułatwi Ci przystawianie dzieci do piersi. Koszulka do karmienia z odpinanymi ramiączkami lub odzież do karmienia z elegancko odchylanym dekoltem, zapewni komfort karmienia i bezpieczeństwo maluszków. Pamiętaj również o przyjęciu wygodnej pozycji – niemowlę powinno być trzymane w pozycji poziomej, na Twoim przedramieniu lub specjalnej poduszce do karmienia. Starsze dziecko, jeśli jest już dzieckiem chodzącym i dobrze funkcjonującym we własnej przestrzeni, może pić z Twojej piersi siedząc lub stojąc obok Ciebie.


Bluzka do karmienia kopertowa Ocean - top ciążowy


Top do karmienia bra czarny

Karmienie piersią w tandemie, (czyli jednocześnie dwoje dzieci w różnym wieku), to nie lada wyzwanie, ale jeśli uda Ci się połączyć te dwie czynności w jedną, pozwolisz maluchom umocnić więź między nimi.